90922-1004
888818784912
The Sirrus 6.0 L GLOSS BLACK / PEARL / METALLIC WHITE SILVER / BLACK REFLECTIVE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Meet the Specialized Sirrus 6.0 - the one-stop solution for all your biking needs. Designed for the modern, fast-paced world, this bike is your ultimate companion, ready to take you wherever your journey leads.
Constructed from ultra-light yet durable carbon fibre, this bike guarantees excellent performance without compromising on the quality or longevity of the build. Whether it's a quick trip to the shops, a cruise through the park, or your daily commute to work, the Specialized Sirrus 6.0 stands the test of time (and terrain).
Fitted with top-tier SRAM components, you can expect efficient and reliable performance in all conditions. These elements are engineered to withstand the relentless grind of daily usage on pavement and tough terrains. Days of worrying about wear and tear are far behind you.
We know that safety is paramount, hence the inclusion of powerful hydraulic disc brakes that offer potent stopping power in any condition. Rain, dust, or shine, you retain absolute control of your biking experience.
The Specialized Sirrus 6.0 also aims to provide a comfortable and smooth ride. It is kitted out with ergonomically designed Body Geometry touchpoints that help alleviate discomfort during longer rides. As you strive towards your fitness goals, this bike ensures that your comfort remains unbroken.
Connect with the Specialized Sirrus 6.0. Extend your boundaries, meet your fitness goals, arrive in style, and relish in the journey, knowing that you have the ultimate partner for life's road.
| Frame | Specialized FACT 9r Carbon, Fitness Geometry, 1x Drivetrain, 12x142 thru-axle, internal cable routing, flat-mount disc, Plug + Play rack/fender mounts |
| Fork | Specialized FACT 9r Carbon Monocoque, flat-mount disc, 12x100mm thru-axle, low rider mounts, Plug + Play fender mounts, Future Shock 1.5 |
| Crankset | SRAM Rival 1x |
| Pedals | VP Platform, Alloy Body |
| Chain | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Cassette | SRAM PG-1230 Eagle, 11-50t |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Front Brake | SRAM Level TLM flat-mount, 160mm |
| Rear Brake | SRAM Level TLM, hydraulic disc, 160mm |
| Rims | DT Swiss R470, 23mm depth, 20mm internal width, 24h |
| Front Tyre | Roubaix Pro 2BR, 700x30/32 |
| Rear Tyre | Roubaix Pro 2BR, 700x30/32 |
| Handlebars | Double-butted alloy, 9-degree backsweep, 31.8mm |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Seat Post | Roval Terra Carbon Seat Post, 20mm Offset |
| Seat Binder | Integrated w/ frame |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 700x32-50 |
| Chain Rings | 40T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 68 Wide |
| Front Hub | Specialized sealed cartridge bearings, Center Lock, 12x100mm, 24h |
| Rear Hub | Specialized sealed cartridge bearings, Center Lock, 12x142mm, 24h |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Stem | Future Stem, Comp |
| Tape | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| Colours | GLOSS BLACK / PEARL / METALLIC WHITE SILVER / BLACK REFLECTIVE |
| Sizes | L, M, S, XL, XS, XXL |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818784912, 888818784943, 888818785117, 888818785278, 888818785285, 888818785629 |
| SKUs / Part Numbers | 90922-1001, 90922-1002, 90922-1003, 90922-1004, 90922-1005, 90922-1006 |
£2499.00
£2400.00