The Diverge Expert Carbon 61 GLOSS DARK NAVY GRANITE OVER CARBON/PEARL is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Escape the beaten path and turn every ride into an adventure with the Specialized Diverge Expert Carbon. Designed to conquer gravel roads and glide over the roughest terrains, this bike redefines what's possible in terms of speed, stability, and fun. With the cutting-edge Future Shock 2.0 and state-of-the-art gravel geometry, the Diverge Expert Carbon brings together over 40 years of cycling innovation to deliver a ride unlike any other.
The FACT 9r carbon frame of the Diverge Expert Carbon ensures an optimal balance between strength and weight, while the revolutionary Future Shock 2.0 transforms the harshest landscapes into smooth sailing. The SRAM's wireless Rival eTap AXS 12-speed groupset enhances the ride with immaculate, lightning-quick shifts. That's not all - Roval Terra Carbon wheels combined with Pathfinder Pro 42mm tires guarantee top-tier performance over any surface, be it tarmac, dirt, or gravel. To complete the package, a Roval Terra seat post ensures a balance of comfort and responsiveness throughout your rides.
Experience the exhilaration of new routes and the freedom of cycling off the grid with the Specialized Diverge Expert Carbon - your ultimate escape vehicle.
| Frame | Specialized Diverge FACT 9r carbon, SWAT™ Door integration, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | Future Shock 2.0 w/ Damper, Smooth Boot, FACT carbon, 12x100 mm thru-axle, flat-mount |
| Crankset | SRAM Rival 1 Wide |
| Pedals | PEDAL, TEST RIDE PEDALS PROVIDED BY SPECIALIZED |
| Chain | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Cassette | SRAM NX Eagle, 12-speed, 11-50t |
| Shift Levers | SRAM Rival ETAP AXS |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle AXS |
| Front Brake | SRAM Rival eTAP AXS, hydraulic disc |
| Rear Brake | SRAM Rival eTAP AXS, hydraulic disc |
| Front Wheel | Roval Terra C, 25mm inner width carbon rim, 32mm depth, NEW DT 370 hub, 24h, DT Swiss Comp Race spokes |
| Rear Wheel | Roval Terra C, 25mm inner width carbon rim, 32mm depth, NEW DT 370 Star Ratchet hub, 24h, DT Swiss Comp Race spokes |
| Front Tyre | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| Rear Tyre | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| Handlebars | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Saddle | Body Geometry Power Expert |
| Seat Post | Roval Terra Carbon Seat Post, 20mm Offset |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30.8mm |
| Inner Tubes | Presta valve, 48mm |
| Chain Rings | 40T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 68 |
| Stem | Future Stem, Pro |
| Swat | Integrated SWAT door, internal storage system |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Colours | GLOSS DARK NAVY GRANITE OVER CARBON/PEARL, Gloss Dune White / Taupe, GLOSS DUNE WHITE/TAUPE |
| Sizes | 49, 52, 54, 56, 58, 61, 64 |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818858736, 888818858743, 888818858750, 888818858767, 888818858774, 888818858781, 888818858798, 888818858804, 888818858811, 888818858828, 888818858835, 888818858842, 888818858859, 888818858866 |
| SKUs / Part Numbers | 95423-3049, 95423-3052, 95423-3054, 95423-3056, 95423-3058, 95423-3061, 95423-3064, 95423-3149, 95423-3152, 95423-3154, 95423-3156, 95423-3158, 95423-3161, 95423-3164 |