The TERRA H40 XL Light Green (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Challenge Boundaries with the Orbea TERRA H40
Unleash your lust for adventure on the roughest roads and most rugged trails with the Orbea TERRA H40. With its exceptional control, speed, and comfort, this bike is tailormade to cater to every gravel rider's dream. Whether it's overnight journeys, lengthy exploration, or an intense off-road ride, the TERRA H40 rivals all in its quest to seek thrill and excitement. Importantly, it's not just a revamped road bike or a lightweight mountain bicycle but a unique creation for the gravel terrain itself.
Shred road miles with ease and uncommon comfort on your TERRA H40, explore the secret haven at the end of a dirt trail or embark on that exhilarating overnight journey. The world is yours to explore and the TERRA H40 is your ultimate travel companion.
At Orbea, we believe that Gravel cycling is an umbrella term encompassing different terrains and user preferences. To cater to this variety, the TERRA H40 is available as a comprehensive platform in both aluminium and carbon forms, to suit diverse user needs. Say goodbye to a one-size-fits-all approach, and welcome the world of specialised solutions that cater to your unique requirements.
| Frame | Orbea Terra Hydro disc, hydroformed triple butted aluminium, tapered 1-1/8""-1,5"", BB 68mm � BSC English, Thru Axle 12mm x 142mm rear, thread M12x P1.5, DT internal cable routing, 27,2mm seat tube, MMS system |
| Fork | Orbea Terra OMP carbon disc fork, full carbon steerer, tapered 1-1/8""-1,5"", carbon dropouts Thru axle 12mm x 100m, thread M12xP1.5, MMS system |
| Headset | FSA 1-1/8-1-1/2"" Integrated Carbon Cup ACB Bearings |
| Stem | OC1 31.8mm interface -6� |
| Handlebar | OC1 All Road, reach 80mm, drop 125mm, flare 12� |
| Brakes | Shimano RX400 Hydraulic Disc |
| Front Derailleur | Shimano GRX RX400 |
| Rear Derailleur | Shimano RD-RX400 |
| Shifters | Shimano ST-RX400 |
| Cassette | Shimano Tiagra HG-500 11-34t 10-Speed |
| Chain | KMC X10 |
| Crankset | Shimano GRX RX600-10 30x46t |
| Wheels | Orbea wheel: Ready GR with 12mm E-Thru hubset Shimano RS470 28H |
| Tyres | Vittoria Terreno Dry Gravel G2.0 TNT 700x38c |
| Seatpost | OC2 27.2 Offset 20 |
| Saddle | Selle Royal Seta RS |
| Brand | Orbea |
| Barcodes | 8434446766527, 8434446766534, 8434446766541, 8434446766558, 8434446766565, 8434446766572, 8434446766589, 8434446766596, 8434446766602, 8434446766619, 8434446766626, 8434446766633, 8434446766640, 8434446766657, 8434446766664, 8434446766671, 8434446766688, 8434446766695 |
| SKUs / Part Numbers | L10946BK, L10946BL, L10946BM, L10949BK, L10949BL, L10949BM, L10952BK, L10952BL, L10952BM, L10955BK, L10955BL, L10955BM, L10958BK, L10958BL, L10958BM, L10961BK, L10961BL, L10961BM |