R31352D1
8434446623868
The GAIN D30 M Mango (Gloss) - Black (Matt) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
THE MANY FACES OF JOY - Rider and bike working in perfect synergy, you are breathing hard and your heart is pumping but you are in control and having fun. This isn?t about riding faster, it isn?t even about riding further, this is just about having more fun each and every time you ride. 250WH DOWNTUBE - Gain Aluminium uses the 250Wh downtube design, providing you with enough battery power for most rides. The range extender fits neatly in the frame�s water bottle and offers an additional 208Wh, which means a 70% boost in range. MORE CAPABLE THAN EVER - Clearance for 35mm tyres means that Gain matches your vision of e-road, even if that goes further than tarmac and onto some gravel. ICR PLUS - Cables are carefully guided along the best path under the stem and through the head tube, with no rub or rattle, and are optimized for both traditional and electronic shifting systems.
| Frame | Size S, UNI, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | Gain Hydro carbon fork, full carbon, 1-1/8" - 1.5" tappered head tube compatible, 700x40 maximun tyre, flat mount disc mount, Thru axle 12x100mm |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 Gears |
| Tyres | PIRELLI, Pirelli P7â„¢ Sport 700x32c |
| Wheels | ORBEA, Alloy, Tubeless, 700c, 21c, 32H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano R7120, |
| Front Brake | SH, Shimano R7170 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, Shimano R7170 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Front Derailleur | SHIMANO, Shimano 105 R7100 |
| Rear Derailleur | SHIMANO, Shimano 105 R7100 |
| Crankset | SHIMANO, Shimano RS520 34x50t |
| Chain | SHIMANO, Shimano M6100 |
| Headset | ACROS, Acros Alloy 1-1/2" Internal Cable Routing |
| Handlebar | OC, OC Road Performance RP31, Reach 80, Drop 125 |
| Stem | OC, OC Road Performance RP21, -6º |
| Seatpost | ORBEA, Alloy, 27.2mm, Setback 0, for integrated light |
| Saddle | FIZIK, Fizik Aliante R5 |
| Front Light | ORBEA |
| Rear Light | LEZYNE |
| Display | MAHLE, Mahle Pulsar One monochrome ANT+ LEV, , Mahle |
| Battery Capacity | 248 |
| Battery Brand | MAHLE |
| Battery Model | Mahle 36V/6.9A 248Wh ANT+ |
| Drivetrain Brand | Shimano |
| Ebike Type Description | Normal |
| Brand | Orbea |
| Barcodes | 8434446623806, 8434446623813, 8434446623820, 8434446623837, 8434446623844, 8434446623851, 8434446623868, 8434446623875, 8434446623882, 8434446623899, 8434446623905, 8434446623912, 8434446623929, 8434446623936, 8434446623943 |
| SKUs / Part Numbers | R31346D1, R31346D2, R31346D3, R31349D1, R31349D2, R31349D3, R31352D1, R31352D2, R31352D3, R31355D1, R31355D2, R31355D3, R31358D1, R31358D2, R31358D3 |
| offset | 50 |
| wheelbase | 1017 |
| head_angle | 72 |
| frame_reach | 388 |
| frame_stack | 575 |
| toptube_length | 547 |
| seat_tube_angle | 74 |
| chainstay_length | 420 |
| head_tube_length | 146 |
| seat_tube_length | 515 |
| front_fork_length | 400 |
| stand_over_height | 773 |
| bottom_bracket_drop | 74 |
| bottom_bracket_height | 267 |