S36703VT
8434446806827
The KEMEN ADV 10 MID S Diamond Black (Matt-Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Adventure Awaits
Embrace the exhilaration of cycling with the Orbea KEMEN ADV 10 MID. Whether you're weaving down country lanes, navigating city streets, or exploring majestic forests, this bike offers a sublime riding experience. It's time to escape the everyday and embark on a new journey.
Smooth Performance
Navigating rough trails is a breeze with the 100mm fork, designed with enough travel to maintain control, no matter the terrain. Paired with a telescopic seatpost, mounting and dismounting is effortless, even under heavy loads.
Powerful Propulsion
Push your potential with the EP6 motor system. Offering 85Nm of assistance, this powerful addition will effortlessly propel you up the steepest climbs, whether you're embarking on an uphill challenge or carrying heavy loads.
Long-Lasting Battery
Enjoy more time on the open trail and conquer new heights with the 630Wh battery. Integrated into the downtube, this compact power unit utilises the latest in battery cell technology for longer rides and more adventures.
Safety Assured
Light the way ahead with the intelligent lighting system. Automatically switching on to ensure you’re seen, this high-tech addition further cements the Orbea KEMEN ADV 10 MID as a smart choice for the safety-conscious cyclist.
Load Up
Whether carrying daily essentials or packing for a long-haul trip, the 30kg rear rack uses the MIK HD system to safely secure your luggage. Built with versatility in mind, it's compatible with child seats, saddlebag mounts, and a variety of other attachment systems.
The Orbea KEMEN ADV 10 MID isn't just a bike – it's your gateway to a world of adventure.
| Frame | Size S, WOMEN, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Fox 34 Float AWL 100 RAIL QR15x110 |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 11 |
| Tyres | SCHWALBE, Schwalbe Johnny Watts LR, 60-622, Reflective Tape |
| Pedals | VP |
| Wheels | ORBEA, Alloy, Tubeless, 29", 29c, 32H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano XT M8130 Link Glide |
| Front Brake | SH, Magura MT5N(f)/MT4N(r) Hydraulic Disc Easy Route Connection, Disc brake with hydraulic actuation |
| Chain | KMC, KMC eGlide |
| Headset | FSA, FSA 1-1/2" Integrated Aluminium Cup |
| Handlebar | ORBEA, Orbea Urban, Integ. light, Backsweep 9, Rise 50, Width 760 |
| Seatpost | OC, OC Mountain Control MC22, 31.6mm, Dropper |
| Saddle | SELLE ROYAL, Selle Royal Vivo Ergo |
| Mudguards | CURANA |
| Front Light | SUPERNOVA |
| Rear Light | SUPERNOVA |
| Display | SHIMANO, Shimano EN600, Shimano |
| Battery Capacity | 630 |
| Battery Brand | ORBEA |
| Battery Model | Orbea Internal 630Wh |
| Drivetrain Brand | Shimano |
| Ebike Type Description | Normal |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 8434446806827, 8434446806834, 8434446806841, 8434446806858, 8434446806865, 8434446806872, 8434446806889, 8434446806896, 8434446806902 |
| SKUs / Part Numbers | S36703VT, S36703VU, S36703W6, S36705VT, S36705VU, S36705W6, S36707VT, S36707VU, S36707W6 |
| offset | 47.5 |
| wheelbase | 1175 |
| head_angle | 66 |
| frame_reach | 409 |
| frame_stack | 639 |
| toptube_length | 585.5 |
| seat_tube_angle | 74 |
| chainstay_length | 450 |
| head_tube_length | 129.5 |
| seat_tube_length | 428 |
| front_fork_length | 523.8 |
| stand_over_height | |
| bottom_bracket_drop | 59.8 |
| bottom_bracket_height | 303 |