T31707XY
8434446985355
The URRUN 10 L Magnetic Bronze (Matt) - Silver (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
EXPAND YOUR HORIZONS
Urrun means ?far? in the Basque language. Without a doubt, Urrun is an ebike to take you far and explore distant horizons, but the name holds more significance to us. Urrun is about the long journey we embarked upon with this bike and how far we have come.
RS GEN 2 MC
Urrun uses the same Shimano EP8 RS Gen 2 MC system developed for the new RISE. This careful balance of simplicity, power and weight gives the most natural, elastic assistance and best in class battery range for the most epic adventures.
630WH MEANS MAXIMUM RANGE
We developed our own 630Wh battery using the latest cell technology. The result is more energy per gram than any other battery currently on the market. Packing more energy into a smaller space, with less weight, is key for lightweight e-bikes.
120MM FORK
Urrun is designed around a 120mm fork. The geometry is carefully considered to maximise control and give a bike which is fun and easy to control for every rider.
HIGH POLISHED ALLOY
Each weld on the main frame is polished smooth, matching the aesthetics of a monocoque frame.
CUSTOM MOUNTING KIT
Our custom mounting kit, which is included with every Urrun, makes it easy to mount accessories, or it can be totally removed to give the cleanest look for mountain bike adventures.
| Frame | Size L, MEN, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Marzocchi Bomber Z2 120 QR15x110 E-Bike Optimized |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 |
| Pedals | VP |
| Wheels | RACEFACE, Race Face AR 30c Tubeless Ready |
| Shifters | SHIMANO, Shimano XT M8100 I-Spec EV |
| Front Brake | SH, Shimano M6120 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Chain | SHIMANO, Shimano M6100 |
| Headset | ORBEA, Alloy 1-1/2", Black Oxidated Bearing |
| Handlebar | OC, OC Mountain Control MC31, Rise20, Width 800 |
| Stem | OC, OC Mountain Control MC20, 0º |
| Seatpost | OC, OC Mountain Control MC22, 31.6mm, Dropper |
| Saddle | FIZIK, Fizik Aidon 208x145mm manganese rail |
| Display | SHIMANO, Shimano EN600, Shimano |
| Battery Capacity | 630 |
| Battery Brand | ORBEA |
| Battery Model | Orbea Internal 630Wh |
| Drivetrain Brand | Shimano |
| Ebike Type Description | Normal |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446985294, 8434446985300, 8434446985317, 8434446985324, 8434446985331, 8434446985348, 8434446985355, 8434446985362, 8434446985379, 8434446985386, 8434446985393, 8434446985409 |
| SKUs / Part Numbers | T31703XY, T31703XZ, T31703Y9, T31705XY, T31705XZ, T31705Y9, T31707XY, T31707XZ, T31707Y9, T31709XY, T31709XZ, T31709Y9 |
| offset | 44 |
| wheelbase | 1200 |
| head_angle | 66 |
| frame_reach | 455 |
| frame_stack | 639 |
| toptube_length | 624 |
| seat_tube_angle | 74 |
| chainstay_length | 445 |
| head_tube_length | 115 |
| seat_tube_length | 450 |
| front_fork_length | 534 |
| stand_over_height | 791 |
| bottom_bracket_drop | 63 |
| bottom_bracket_height | 314 |