96826-3102
196625239182
The Turbo Levo SL 2 Expert Di2 S2 CARBON / BURNT GOLD is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
With its unmatched combination of lightweight, ride quality, and supernatural amplification, the Levo SL delivers the best ride, amplified. Compare it to anything out there, with a motor or without, and we think you’ll agree—Levo SL is The Ultimate Trail Bike
| Frame | Levo SL carbon Frame, Fact 11m carbon, alloy shock extension, 150mm travel, adjustable head angle, BB height, and compatible with 27.5 or 29 wheels. |
| Fork | FOX FLOAT 36 Performance Elite, GRIP X2 damper, HS and LS rebound and compression adjustment, 15x110mm QR axle, 44mm offset |
| Motor | Specialized SL 1.2 Custom Rx Trail Tuned Motor |
| Battery | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| UI Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, over-the-air updates, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Crankset | SRAM Alloy Crankset, 165mm, Dub interface |
| Chain | Shimano XT CN-M8100, 12-speed |
| Cassette | Shimano XT M8200, 12-speed, 10-51t |
| Shift Levers | Shimano XT Di2 |
| Rear Derailleur | Shimano XT Di2, 12-speed |
| Front Brake | Shimano Deore XT brake, 4 piston, Metal pad w/fin, 203mm rotor |
| Rear Brake | Shimano Deore XT brake, 4 piston, Metal pad w/fin, 203mm rotor |
| Front Wheel | Traverse Alloy 370, 29, 28H, alloy rim, 30mm inner width, 15x110mm, 6 bolt |
| Rear Wheel | Traverse Alloy 370, 27.5, 32H, alloy rim, 30mm inner width, DT Swiss 370 rear hub, 12x148mm, 6 bolt |
| Front Tyre | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, TLR, 29X2.4 |
| Rear Tyre | Eliminator, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T7/T9 compound, TLR, 27.5X2.4 |
| Handlebars | Alloy handlebars, 35mm diameter, 8 degree back sweep, 6 degree up sweep, S1/S2: 780mm/30mm rise, S3-S6: 800mm/50mm rise |
| Grips | Deity Lockjaw Grips |
| Saddle | Specialized Bridge Comp with Mimic |
| Seat Post | PNW Loam Dropper, tool-less travel adjust, Range lever, 34.9, S1: 125mm, S2: 150mm, S3: 175mm, S4-S5: 200mm, S6: 225mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Chain Rings | Race Face alloy chainring, 104 BCD, 32T |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Swat | SWAT CC steerer tube integrated tool with chain tool and link |
| Colours | CARBON / BURNT GOLD |
| Sizes | S1, S2, S3, S4, S5, S6 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625239137, 196625239182, 196625239304, 196625239311, 196625239342, 196625239359 |
| SKUs / Part Numbers | 96826-3101, 96826-3102, 96826-3103, 96826-3104, 96826-3105, 96826-3106 |