95226-8305
196625251320
The Turbo Levo R Comp S5 - 29 29 SATIN BURNT GOLD METALLIC / SANDSTONE METALLIC is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Nothing this powerful has ever felt this agile. Light, tight, and ready to fight, Levo R channels the SuperNatural power of Levo 4 but sheds its manners. Like a rally car unleashed on dirt, you and Levo R become one, stealing endless flow and finishing with the grin of a thief who slipped away clean. This is Electric Rally
| Frame | FACT 11m Carbon, SWAT downtube storage, 12x148mm UDH compatible rear dropout, side entry battery, adjustable geometry, 130mm of travel |
| Fork | FOX 36 SL Performance, GRIP Damper, 140mm travel, 44mm offset, 15x110mm |
| Motor | Specialized 3.1 Motor, 105Nm torque, 810W power |
| Battery | Specialized Turbo X2 840Wh integrated battery pack |
| Charger | Specialized 4amp charger |
| UI Remote | Mastermind TCU, 2.2 high resolution screen, fully customizeable with Specialized app, works with Apple Find My |
| Crankset | SRAM Eagle 70, BROSE/ISIS, 160mm, 32T |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission 12-Speed Flattop Chain |
| Cassette | SRAM GX Transmission, XS 1275, 10-52t |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM S1000 Eagle AXS |
| Front Brake | SRAM Motive Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Motive Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm rotor |
| Rims | Specialized, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Tyre | Specialized Purgatory, GRID Casing, T9 Compound, 29x2.4 |
| Rear Tyre | Specialized Purgatory, GRID Trail Casing, T7 Compound, 29x2.4 (S1 27.5x2.4) |
| Handlebars | Specialized Alloy, 30mm/40mm rise, 35mm, 800mm wide |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Body Geometry Power Comp, steel rails |
| Seat Post | X-Fusion Manic, 34.9, S1-S2: 125mm, S3: 150mm, S4: 170mm, S5-S6: 190mm Travel, 0mm offset |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Chain Rings | SRAM 34t T-Type chainring, 104 BCD, steel |
| Front Hub | Sealed cartridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Rear Hub | Specialized Alloy Rear Hub Disc, Sealed Cardridge Bearings, 6-Bolt, 12X148mm Thru-Axle, 32H, Xd Steel Fhb |
| Spokes | DT Swiss Elemental |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Swat | SWAT internal downtube storage |
| Colours | GLOSS GUNMETAL / WHITE MOUNTAINS, SATIN BURNT GOLD METALLIC / SANDSTONE METALLIC |
| Sizes | S1 - 27.5 29/27.5, S2 - 29 29, S3 - 29 29, S4 - 29 29, S5 - 29 29, S6 - 29 29 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625251245, 196625251290, 196625251320, 196625251337, 196625251399, 196625251443, 196625251467, 196625251511, 196625251535, 196625251573, 196625251580, 196625251603 |
| SKUs / Part Numbers | 95226-8201, 95226-8202, 95226-8203, 95226-8204, 95226-8205, 95226-8206, 95226-8301, 95226-8302, 95226-8303, 95226-8304, 95226-8305, 95226-8306 |