95226-1106
196625269615
The Turbo Levo 4 Pro S6 GLOSS METALLIC OBSIDIAN / BURNT GOLD METALLIC is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Specialized Science Club Introduces the Levo 4, an electric mountain bike so advanced it transforms you into a cycling cyborg. Together you're SuperNatural, fortified with super power, traction, control, and range to conquer any off-road terrain. Levo 4, Where Super Meets Natural.
| Frame | Levo 4 frame, 150mm travel, w/SWAT storage, side entry battery, fork travel up to 180mm, adjustable head angle, BB height, chainstay length |
| Fork | Fox 38 Performance Elite series, 29, Grip X2 damper,15x110mm axle, 44mm offset, 160mm of travel |
| Motor | Specialized 3.1 Motor, 105Nm torque, 810W power |
| Battery | Specialized Turbo X2 840Wh integrated battery pack |
| Charger | Specialized 4amp charger |
| UI Remote | Mastermind TCU, 2.2 high resolution screen, fully customizeable with Specialized app, works with Apple Find My |
| Crankset | SRAM XO Alloy crank, 155mm, ISIS interface |
| Chain | SRAM X0 Eagle Transmission 12-Speed Flattop Chain |
| Cassette | SRAM XS 1295, 12 speed, 10-52 |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller w/discrete clamp |
| Rear Derailleur | SRAM X0 Eagle Transmission |
| Front Brake | SRAM Maven Silver, 4-piston caliper, hydraulic disc |
| Rear Brake | SRAM Maven Silver, 4-piston caliper, hydraulic disc |
| Front Wheel | Traverse HD Carbon 29 Rim, DT Swiss 350, 15x110mm, 28h |
| Rear Wheel | Traverse HD 27.5 carbon rim, DT Swiss 350, XD freehub body, 12x148mm, 28h |
| Front Tyre | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, TLR, 29x2.4 |
| Rear Tyre | Butcher, GRID GRAVITY Casing, Gripton T9 compound, TLR, 27.5x2.4 |
| Handlebars | Race Face Era Carbon Handlebars, 35mm clamp, back-sweep 8-degrees, up-sweep 5 degrees, 800mm width, S1/S2: 40mm rise, S3-S6: 55mm rise |
| Grips | Deity Lockjaw Grips |
| Saddle | Bridge Expert with MIMIC, Hollow Ti rails |
| Seat Post | Bike Yoke Revive Max 3.0, 34.9, S2:125mm, S3:160mm, S4: 185mm, S5/S6:213mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Chain Rings | SRAM 34t T-Type chainring, 104 BCD, steel |
| Stem | Industry 9 Mountain stem, 35mm clamp, 40mm length |
| Swat | SWAT Internal downtube storage |
| Colours | GLOSS BLUE ONYX / DARK NAVY / BIRCH, GLOSS METALLIC OBSIDIAN / BURNT GOLD METALLIC |
| Sizes | S2, S3, S4, S5, S6 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625269486, 196625269561, 196625269578, 196625269585, 196625269608, 196625269615, 196625269646, 196625269653, 196625269660, 196625269677 |
| SKUs / Part Numbers | 95226-1002, 95226-1003, 95226-1004, 95226-1005, 95226-1006, 95226-1102, 95226-1103, 95226-1104, 95226-1105, 95226-1106 |