95226-5405
196625206481
The Turbo Levo 4 Comp Alloy S5 Satin Dusky Pink / Cypress Metallic is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Specialized Science Club Introduces the Levo 4, an electric mountain bike so advanced it transforms you into a cycling cyborg. Together you're SuperNatural, fortified with super power, traction, control, and range to conquer any off-road terrain. Levo 4, Where Super Meets Natural.
| Frame | All new Levo 4 M5 Alloy frame, 150mm travel,, adjustable chainstay, adjustable head tube angle, adjustable bottom bracket, internal SWAT storage 148mm spacing, 29 front wheel/27.5 rear wheel, fork travel up to 180mm |
| Fork | FOX 36 Rhythm, 29, S2-S6: 160mm S1: 150mm, GRIP damper with Sweep adjust, 44mm offset, 15x110mm boost, through axle |
| Motor | Specialized 3.1 Motor, 105Nm torque, 810W power |
| Battery | 840Wh battery |
| Charger | Specialized 4amp charger |
| UI Remote | All New MasterMind T3 Display System, 2.2 high resolution color screen, fully customizeable with Specialized App |
| Crankset | SRAM S1000 Crankset, ISIS Interface, Integrated Guard, 55mm Chainline, 155mm |
| Chain | SRAM 70 Transmission 12-Speed Flattop Chain |
| Cassette | SRAM XG-1270 Transmission Cassette, 12-speed,10-52t |
| Shift Levers | SRAM 90 trigger, 12-speed, single click |
| Rear Derailleur | SRAM Eagle 90 T-Type |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm Centerline rotor |
| Rear Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Centerline rotor |
| Rims | Specialized, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Tyre | Butcher, GRID GRAVITY Casing, GRIPTON® T9 compound, TLR, 29x2.4 |
| Rear Tyre | Butcher, GRID GRAVITY Casing, Gripton T9 compound, TLR, 27.5x2.4 |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, S1-S2: 780mm width and 30mm rise, S3-S6 800mm width and 50mm rise |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails 155/143 |
| Seat Post | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4: 170mm, S5/S6: 190mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Chain Rings | SRAM 34t T-Type chainring, 104 BCD, steel |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Swat | SWAT Internal downtube storage |
| Colours | Gloss Deep Lake Metallic / Dune white, Satin Dusky Pink / Cypress Metallic, Satin Gunmetal / Obsidian |
| Sizes | S1, S2, S3, S4, S5, S6 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625206368, 196625206405, 196625206481, 196625206504, 196625206542, 196625206580, 196625206603, 196625206610, 196625206658, 196625206672, 196625206696, 196625206702, 196625206726, 196625206818, 196625206832, 196625206900, 196625206955, 196625207020 |
| SKUs / Part Numbers | 95226-5301, 95226-5302, 95226-5303, 95226-5304, 95226-5305, 95226-5306, 95226-5401, 95226-5402, 95226-5403, 95226-5404, 95226-5405, 95226-5406, 95226-5501, 95226-5502, 95226-5503, 95226-5504, 95226-5505, 95226-5506 |