96426-0102
196625181986
The S-Works Turbo Levo 4 LTD S2 ASTRAL BLUE / DARK NAVY / CHROME STRATA is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Specialized Science Club Introduces the S-Works Levo 4, an electric mountain bike so advanced it transforms you into a cycling cyborg. Together you're SuperNatural, fortified with super power, traction, control, and range to conquer any off-road terrain. Levo 4, Where Super Meets Natural.
| Frame | All new S-Works Levo 4 frame with carbon shock extension, 150mm travel, w/SWAT storage, side entry battery, fork travel up to 180mm |
| Fork | FOX Factory Podium, GRIP X2 damper, HS and LS rebound and compression adjustment, 160mm, 20x110mm axle, 44mm offset |
| Motor | All New Specialized 3.1 S-Works motor, 110Nm power, 720W power |
| Battery | 840wh battery |
| Charger | Specialized 12amp smart charger, 4 different charge functions including Standard, Fast, Eco, and charge to 80% |
| UI Remote | All New Mastermind TCU, 2.2 high resolution screen, fully customizeable with Specialized app, works with Apple Find My |
| Crankset | Cane Creek, Electric Wings printed titanium cranks, 160mm length |
| Chain | SRAM XX EagleTransmission Flattop Chain |
| Cassette | SRAM XX Eagle Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Ultimate Controller with Discrete clamp |
| Rear Derailleur | SRAM XX Eagle Transmission Derailleur |
| Front Brake | Trickstuff Maxima brake, 4 piston, 223mm rotor |
| Rear Brake | Trickstuff Maxima brake, 4 piston, 223mm rotor |
| Front Wheel | Traverse HD I9 Hydra 2, 29, 20x110mm axle, 28h, carbon rim, 30mm inner width |
| Rear Wheel | Traverse HD I9 Hydra 2, 27.5, 12x148mm axle, 32h, carbon rim, 30mm inner width, XD freehub body |
| Front Tyre | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, TLR, 29x2.4 |
| Rear Tyre | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, TLR, 27.5x2.4 |
| Handlebars | Race Face Era Carbon Handlebars, 35mm clamp, back-sweep 8-degrees, up-sweep 5 degrees, 800mm width, S1/S2: 40mm rise, S3-S6: 55mm rise |
| Grips | Deity Lockjaw grips |
| Saddle | Specialized Power Pro Mirror w/hollow Ti rails |
| Seat Post | FOX Transfer NEO Factory, 34.9, S2: 125mm, S3: 175mm, S4-S6: 200mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Chain Rings | SRAM 34t T-Type chainring, 104 BCD, steel |
| Stem | Industry 9 Mountain stem, 35mm clamp, 40mm length |
| Swat | SWAT internal downtube storage |
| Colours | ASTRAL BLUE / DARK NAVY / CHROME STRATA |
| Sizes | S2, S3, S4, S5 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625181962, 196625181986, 196625181993, 196625182006 |
| SKUs / Part Numbers | 96426-0102, 96426-0103, 96426-0104, 96426-0105 |