95227-1203
196625291449
The Levo 4 EVO Pro S3 SATIN SHADOW / SILVER DUST is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Levo 4 EVO is built for riders who don’t tiptoe around terrain. The riders who point into the steep stuff, ride bike parks without a chairlift, and want a bike that stays calm when things get fast, rough, and consequential. This is Electric All Mountain
| Frame | Levo Evo FACT 11m carbon frame, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, SRAM UDH compatible, 170mm rear travel, 29 front wheel/27.5 rear wheel, adjustable head tube angle, chainstay length, integrated SWAT storage |
| Fork | All New SRAM FS ZEB Ultimate, 29 180mm, Linear XL spring with ButterCups and adjustable bottom out, new Charger 3.2 damper with HSC and LSC, rebound adjust |
| Motor | Specialized 3.1 Motor, 105Nm torque, 810W power |
| Battery | Specialized Turbo X2 840Wh integrated battery pack |
| Charger | Specialized 4amp charger |
| UI Remote | Mastermind TCU, 2.2 high resolution screen, fully customizeable with Specialized app, works with Apple Find My |
| Crankset | SRAM XO Alloy crank, 155mm, ISIS interface |
| Chain | SRAM X0 Eagle Transmission 12-Speed Flattop Chain |
| Cassette | SRAM XS 1295, 12 speed, 10-52 |
| Shift Levers | SRAM AXS Pod Controller w/discrete clamp |
| Rear Derailleur | SRAM X0 Eagle Transmission |
| Front Brake | SRAM Maven Silver, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Maven Silver, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm rotor |
| Front Wheel | Traverse HD Carbon 29 rim, DT Swiss 350, 29, 28H, carbon rim, 30mm inner width |
| Rear Wheel | Traverse HD 350, 27.5, 32H, carbon rim, 30mm inner width, DT Swiss 350 hub, 12x148 |
| Front Tyre | Butcher, GRID Gravity, T9, TLR, 29x2.4 |
| Rear Tyre | Cannibal GRID Gravity T9 TLR Downhill Tire 27.5x2.4 |
| Handlebars | Deity Speedway Carbon, 5-degree upsweep, 9-degree backsweep. S1-S2: 810 width, 30mm rise: S3-S6: 810 width, 50mm rise |
| Grips | Deity Lockjaw, Lock On, 32mm OD, 133mm Length, Black |
| Saddle | Bridge Expert with MIMIC, Hollow Ti rails |
| Seat Post | Bike Yoke Revive Max 3.0, 34.9, S2:125mm, S3:160mm, S4: 185mm, S5/S6:213mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Chain Rings | SRAM 34t T-Type chainring, 104 BCD, steel |
| Stem | Deity, 35mm clamp, 42mm length |
| Swat | SWAT Internal downtube storage |
| Colours | SATIN CARBON / DOLOMITE, SATIN SHADOW / SILVER DUST |
| Sizes | S2, S3, S4, S5, S6 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 196625291302, 196625291364, 196625291401, 196625291449, 196625291500, 196625291531, 196625291555, 196625291579, 196625291609, 196625291623 |
| SKUs / Part Numbers | 95227-1202, 95227-1203, 95227-1204, 95227-1205, 95227-1206, 95227-1302, 95227-1303, 95227-1304, 95227-1305, 95227-1306 |