T32205SY
8434446977794
The RISE SL M20 420W M Desert Rose - Carbon Raw (Matt) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
RISE BEYOND. THE BEST JUST GOT BETTER.
More bike, Less E! A bike that works with you to turn every trail, feature, and corner into pure joy. Low weight and natural assistance mean lightning reflexes and fun handling that connect you to the trail.
85 NM OF TUNED, NATURAL ASSISTANCE
Choose RS or RS+ depending on the ride. RS gives 60 Nm for longer range, while RS+ gives 85 Nm. Rise is delivered in the RS+ mode.
STEEP 'N' DEEP
Drop the saddle right out of the way to give more space to move your body and even better control. With Rise you can fit up to a 240mm dropper. Long-travel droppers are the only way!
TWO BATTERY CHOICES
A choice of 420 Wh or 630 Wh batteries let you choose the perfect battery for your trails. Or add the 210 Wh range extender for the longest rides.
| Frame | Size M, MEN, Carbon, OMR |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Fox 36 Float SL Performance 140, Grip, 3-Pos, 15x110 |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 |
| Tyres | SCHWALBE, Schwalbe Wicked Will Evo TLE, 29x2.40 Super Race, Soft Compound, Addix, Brown |
| Wheels | RACEFACE, Race Face AR 30c Tubeless Ready |
| Shifters | SHIMANO, Shimano SLX M7100 I-Spec EV |
| Front Brake | SH, Shimano M6100 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Chain | SHIMANO, Shimano M6100 |
| Headset | ORBEA, Alloy 1-1/2", Black Oxidated Bearing |
| Handlebar | OC, OC Mountain Control MC31, Rise20, Width 800 |
| Stem | OC, OC Mountain Control MC20, 0º |
| Seatpost | OC, OC Mountain Control MC22, 31.6mm, Dropper |
| Saddle | FIZIK, Fizik Terra Ridon X5 145mm |
| Battery Capacity | 420 |
| Battery Brand | ORBEA |
| Battery Model | Orbea Internal 420Wh |
| Drivetrain Brand | Shimano |
| Ebike Type Description | Normal |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446977749, 8434446977756, 8434446977763, 8434446977787, 8434446977794, 8434446977800, 8434446977824, 8434446977831, 8434446977848, 8434446977862, 8434446977879, 8434446977886 |
| SKUs / Part Numbers | T32203SW, T32203SY, T32203SZ, T32205SW, T32205SY, T32205SZ, T32207SW, T32207SY, T32207SZ, T32209SW, T32209SY, T32209SZ |
| offset | 44 |
| wheelbase | 1220 |
| head_angle | 65 |
| frame_reach | 465 |
| frame_stack | 614 |
| toptube_length | 594 |
| seat_tube_angle | 78 |
| chainstay_length | 440 |
| head_tube_length | 100 |
| seat_tube_length | 415 |
| front_fork_length | 554 |
| stand_over_height | |
| bottom_bracket_drop | 37 |
| bottom_bracket_height |