736585001
843346122742
The Rift Zone E (Base) S GREY BLUE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Marin's electric assist mountain bikes are for riders who need a boost, either to cover more distance in a shorter amount of time or to go farther or higher than they might be able to accomplish on their own. Designed from the ground up around durable Shimano motor and battery units, the 2023 Marin electric mountain bike lineup is our most capable to date.
| Frame | Series 4 Alloy, 140mm MultiTrac Suspension, Integrated Battery/Charging Port, 148mm Rear Thru-Axle, Built-in Rear Speed Sensor |
| Rear Shock | X-Fusion 02 PRO R, Compression and Rebound Adjustment, Custom Tune, 210x55 25xM8 Lower Mount & Upper Mount |
| Fork | RockShock 35 Silver R 29", Motion Control Damper, 140mm Travel, Maxle Stealth Axle, 42mm Offset |
| Headset | FSA No 57E, Sealed Cartridge Bearings, 1 1/8" x 1 1/2” |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy, 35mm |
| Handlebar | Marin Mini-Riser, 6061 Double Butted Aluminum, 780mm Width, 28mm Rise, 5º Up, 9º Back |
| Grip | Marin Grizzly Lock-On |
| Brake Type | Shimano MT4100, I-Spec EV Compatible |
| Brake Lever | Shimano MT420, 4-Piston Hydraulic Disc, Metallic Pads, 203mm Rotor |
| Brake Calipers | Shimano MT420, 4-Piston Hydraulic Disc, Metallic Pads, 203mm Rotor w/ Speed Sensor |
| Tyres | Vee Tire Co Attack HPL, 29x2.5", Top 40 Tubeless Compatible, Overide E-Specific Casing |
| Wheels | Marin Aluminum Double Wall, 29" Diameter, 29mm Inner Rim Width, Pinned Joint, Disc Specific, Tubeless Compatible |
| Front Hub | Shimano MT-410B, 110x15mm, Centerlock Disc, 32H |
| Rear Hub | Shimano HB-MT400B, 148x12mm, Centerlock, Standard Freehub Body |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Front Derailleur | - |
| Rear Derailleur | Shimano Deore, Direct Attachment, 10-Speed SGS |
| Shift Levers | Shimano Deore, 10-Speed, I-Spec EV |
| Chain | KMC X-10E, Silver |
| Cassette | Shimano Deore 10-speed 11-46T |
| Crankset | Shimano EM600, 160mm Length |
| Pedals | Marin MTB Plastic |
| Bottom Bracket | #N/A |
| Saddle | Marin eMTB |
| Seat Post | TranzX, YSP18JL, 1x Remote, Size S 150mm Travel, All Other Sizes 170mm Travel, 30.9mm |
| Motor | Shimano EP6, 250W, 85Nm |
| Battery | BT-EN805-L, Internal 504Wh |
| eBike Display | SC-E600 Display |
| Brand | Marin |
| Barcodes | 843346122742, 843346122759, 843346122766, 843346122773 |
| SKUs / Part Numbers | 736585001, 736585002, 736585003, 736585004 |