737515004
843346125903
The Alpine Trail E1 Bosch XL RED is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Marin's electric assist mountain bikes are for riders who need a boost, either to cover more distance in a shorter amount of time or to go farther or higher than they might be able to accomplish on their own. Designed from the ground up around durable Bosch motor and battery units, the New Marin electric mountain bike lineup is our most capable to date.
| Frame | All New, Series 4 Alloy Frame, 160mm Multitrac Suspension LT, Adjustable Headset & CS Length/Height, Integrated Battery/Charging Port, 148mm Rear Thru-Axle |
| Rear Shock | Marzocchi CR Coil, 205x65mm, Trunnion Upper Mount, 30xM8 Lower Hardware, Custom Tune, Spring Rate S/M = 350 lbs/in M/L = 450 lbs/in |
| Fork | Marzocchi Z1, 170mm, 29", 110x15 Kabolt Thru Axle, 44mm Offset |
| Headset | FSA Custom Headset, Adjustable HTA Design |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy, 35mm |
| Handlebar | Marin Mini-Riser, 6061 Double Butted Aluminum, 780mm Width, 28mm Rise, 5º Up, 9º Back |
| Grip | Marin Grizzly Lock-On |
| Brake Type | Tektro Slate EVO Hydraulic Lever, I-Spec EV Compatible |
| Brake Lever | Tektro Slate EVO, 4-Piston Hydraulic Disc Brake, Resin Pads, 203mm Rotor |
| Brake Calipers | Tektro Slate EVO, 4-Piston Hydraulic Disc Brake, Resin Pads, 203mm Rotor |
| Tyres | Vee Tire Co Attack HPL, E-Control Compound, Front 29x2.5", Rear 27.5x2.5" With Cush Core Pro Tire Inserts |
| Wheels | Front: Marin Aluminum Double Wall, 29" Diameter, 32mm Inner Rim Width, Pinned Joint, Disc Specific, Tubeless Compatible; Rear: Marin Aluminum Double Wall, 27.5" Diameter, 32mm Inner Rim Width, Pinned Joint, Disc Specific, Tubeless Compatible |
| Front Hub | Shimano Front Hub, 110x10 Thru Axle, 32H, Centerlock |
| Rear Hub | Shimano FHTC500, 148x12 Thru Axle, Mircospline, 32H, Centerlock |
| Spokes | 14g |
| Front Derailleur | N/A |
| Rear Derailleur | Shimano CUES RD-U6000 GS, 10-Speed |
| Shift Levers | Shimano CUES SL-U6000-10R, 10-Speed |
| Chain | Shimano LG500 |
| Cassette | Shimano CS-LG300-10, 11-48T |
| Crankset | e*13 e*spec Plus Cranks, 160mm Length |
| Pedals | N/A |
| Bottom Bracket | Bosch |
| Saddle | Marin Speed Concept |
| Seat Post | TranzX, YSP39 1x Remote, 34.9 Seatpost Diameter, Travel S = 150mm, M/L = 170mm, XL = 200mm |
| Motor | Bosch Performance CX, 85Nm |
| Battery | Bosch PowerTube 750 Wh |
| eBike Display | Bosch BRC3100 Systems Controller |
| Brand | Marin |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 843346125880, 843346125903, 843346125927 |
| SKUs / Part Numbers | 737515002, 737515003, 737515004 |