736548004
843346121158
The Alpine Trail E1 XL Gloss Green/Black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Marin's electric assist mountain bikes are for riders who need a boost, either to cover more distance in a shorter amount of time or to go farther or higher than they might be able to accomplish on their own. Designed from the ground up around durable Shimano motor and battery units, the 2023 Marin electric mountain bike lineup is our most capable to date.
| Frame | Series 4 Alloy Frame, 150mm MultiTrac Suspension, Integrated Battery/Charging Port, 148mm Rear Thru-Axle, Built-in Rear Speed Sensor |
| Rear Shock | RockShock Super Deluxe Coil R, Rebound Adjustment, 205x65mm, 25mmxM8 Lower Hardware, S/M Spring Rate = 300lb, L/XL Spring Rate = 400lb |
| Fork | X-Fusion Trace 36 RC, 160mm Travel, 29", 110x15mm Bolt-On Axle, 44mm Offset |
| Headset | FSA No 57E, Sealed Cartridge Bearings, 1 1/8" x 1 1/2” |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy, 35mm |
| Handlebar | Marin Mini-Riser, 6061 Double Butted Aluminum, 780mm Width, 28mm Rise, 5º Up, 9º Back |
| Grip | Marin Grizzly Lock-On |
| Brake Type | Shimano MT4100 Hydraulic Lever, I-Spec EV Compatible |
| Brake Lever | Shimano MT420, 4-Piston Hydraulic Disc, Metallic Pads, 203mm Rotor |
| Brake Calipers | Shimano MT420, 4-Piston Hydraulic Disc, Metallic Pads, 203mm Rotor w/ Speed Sensor |
| Tyres | Front: Vee Tire Co Attack HPL, 29x2.5", Top 40 Tubeless Compatible Rear: Vee Tire Co Crown Gem, 27.5x2.8”, Tackee Compound, Tubeless Compatible |
| Wheels | Front: Marin Aluminum Double Wall, 29" Diameter, 32mm Inner Rim Width, Pinned Joint, Disc Specific, Tubeless Compatible; Rear: Marin Aluminum Double Wall, 27.5" Diameter, 38mm Inner Rim Width, Pinned Joint, Disc Specific, Tubeless Compatible |
| Front Hub | Shimano MT-410B, 110x15mm, Centerlock Disc, 32H |
| Rear Hub | Shimano HB-MT400B, 148x12mm, Centerlock, Standard Freehub Body |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Front Derailleur | - |
| Rear Derailleur | Shimano Deore, Direct Attachment, 11-Speed, SGS |
| Shift Levers | Shimano Deore, 11-Speed, I-Spec EV |
| Chain | KMC X-10E, Silver |
| Cassette | SunRace 11-Speed, 11-51T |
| Crankset | Shimano EM600, 160mm Length |
| Pedals | Marin MTB Plastic |
| Bottom Bracket | #N/A |
| Saddle | Marin eMTB |
| Seat Post | TranzX, YSP23JL, 1x Remote, Size S 150mm Travel, Size M and L 170mm Travel, Size XL 200mm Travel, 30.9mm |
| Motor | Shimano EP6, 250 W, 85Nm |
| Battery | BT-EN806, Internal 630Wh |
| eBike Display | SC-E600 Display |
| Brand | Marin |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 843346121127, 843346121134, 843346121141, 843346121158 |
| SKUs / Part Numbers | 736548001, 736548002, 736548003, 736548004 |