95227-5706
196625302039
The Levo 4 EVO Comp Alloy S6 SATIN REDWOOD METALLIC / BORDEAUX METALLIC is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Levo 4 EVO is built for riders who don’t tiptoe around terrain. The riders who point into the steep stuff, ride bike parks without a chairlift, and want a bike that stays calm when things get fast, rough, and consequential. This is Electric All Mountain
| Frame | Levo 4 alloy frame, 170mm travel, adjustable chainstay, adjustable head tube angle, adjustable bottom bracket, internal SWAT storage 148mm spacing, 29 front wheel/27.5 rear wheel |
| Fork | All New SRAM FS ZEB Select, 29 180mm, Linear XL spring, Delta RC damper, rebound adjust |
| Motor | Specialized 3.1 Motor, 105Nm torque, 810W power |
| Battery | Specialized Turbo X2 840Wh integrated battery pack |
| Charger | Specialized 4amp charger |
| UI Remote | Mastermind TCU, 2.2 high resolution screen, fully customizeable with Specialized app, works with Apple Find My |
| Crankset | SRAM S1000 Alloy crank, ISIS interface, 155mm length |
| Chain | SRAM 70 Transmission 12-Speed Flattop Chain |
| Cassette | SRAM 12-speed,10-52t |
| Shift Levers | SRAM Eagle 90T, single click, with MMX |
| Rear Derailleur | SRAM Eagle 90 T-Type |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm rotor |
| Rims | Specialized Alloy Rims |
| Front Tyre | Butcher, GRID Gravity, T9, TLR, 29x2.4 |
| Rear Tyre | Cannibal GRID Gravity T9 TLR Downhill Tire 27.5x2.4 |
| Handlebars | Alloy handlebars, 35mm diameter, 8 degree back sweep, 6 degree up sweep, S1/S2: 780mm/30mm rise, S3-S6: 800mm/50mm rise |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails 155/143 |
| Seat Post | Xfusion Manic, infinite adjustable, two bolt head, Remote SLR LE lever, 34.9, S2: 125mm, S3: 170mm, S4-S6: 190mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Chain Rings | SRAM 34t T-Type chainring, 104 BCD, steel |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Specialized alloy rear hub disc, sealed cartridge bearings, 6-Bolt, 12X148mm thru-axle, 32h, HG Steel Fhb |
| Spokes | DT Swiss Elemental |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Swat | SWAT Internal downtube storage |
| Colours | GLOSS DESERT METALLIC / METALLIC OBSIDIAN, SATIN REDWOOD METALLIC / BORDEAUX METALLIC |
| Sizes | S2, S3, S4, S5, S6 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 196625301759, 196625301827, 196625301841, 196625301964, 196625302015, 196625302039, 196625302046, 196625302053, 196625302060, 196625302077 |
| SKUs / Part Numbers | 95227-5602, 95227-5603, 95227-5604, 95227-5605, 95227-5606, 95227-5702, 95227-5703, 95227-5704, 95227-5705, 95227-5706 |