95127-3305
196625274145
The Turbo Vado 3 EVO 5.0 XL GLOSS METALLIC OBSIDIAN / DOLOMITE METALLIC is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
For riders who go farther and roam wider, the Vado 3 EVO elevates everyday riding with more capability, more confidence, and more comfort. From fast city routes to rougher roads and spontaneous detours, it delivers effortless power that moves as naturally as you do—thanks to Levo 4's SuperNatural DNA with instinctive response and incredible ride-anywhere range. With its class-leading features like the wheel lock and built-in Apple Find My, Vado 3 EVO keeps every ride calm, composed, and in control, whatever your day brings. The art of arrival - perfected.
| Frame | Vado 3 frame, comfort optimized geometry, side entry battery |
| Fork | SR Suntour suspension fork, 120MM of travel (100MM size S), Stanchion 34MM, 15MM Thru axle, 27.5 wheel |
| Motor | Specialized 3.1 Motor, 105Nm torque, 810W power |
| Battery | Specialized Turbo 840Wh integrated battery pack |
| Charger | Specialized 4amp charger |
| UI Remote | Turbo Ergonomic Remote |
| Headlight | Supernova Custom Cockpit Integrated Hi/Low-Beam 805lm/450lm |
| Taillight | Spanninga Rack Integrated Rear Light With Brake Light |
| Crankset | 170mm, CL 55mm, w/BCD 110mm, 48T, Chain Guard |
| Pedals | Turbo Pedals, anti-slip |
| Chain | KMC eGlide for 11-Speed CUES |
| Cassette | Shimano CUES CS-LG400-11, 11-speed, 11-50t |
| Shift Levers | Shimano 11-Speed RAPIDFIRE PLUS, Short Reach Spec |
| Rear Derailleur | Shimano CUES 11-speed w/ Shadow Plus |
| Front Brake | TEKTRO, HD-T5040, 4- Piston Caliper, Extra Thick 2.3MM Rotor and 5MM Brake Pads |
| Rear Brake | TEKTRO, HD-T5040, 4- Piston Caliper, Extra Thick 2.3MM Rotor and 5MM Brake Pads |
| Rims | 29 front, 27.5 rear, 30mm inner width, 32h |
| Front Tyre | Specialized Hemisphere Flat Resistant ALLTERRAIN Reflect 27.5X2.6 |
| Rear Tyre | Specialized Hemisphere Flat Resistant ALLTERRAIN Reflect 27.5X2.6 |
| Handlebars | Integrated Cockpit |
| Grips | Specialized Body Geometry |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155mm |
| Seat Post | Lower Suspension Post, 100-125MM Travel, 40MM Suspension, 34.9 MM, Offset 0MM |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Fenders | Vado 3 Custom Alloy Profile Fenders |
| Kickstand | Vado 3 Custom Kickstand, With Adjustable Shoe |
| Rack | Vado 3 Custom Seatstay Mounted MIK HD Rack, 27Kg Max Load |
| Bell | Bell |
| Bike Lock | Mechanical Battery Lock w/ Matching Wheel Lock Key |
| Inner Tubes | Reinforced anti flat 27.5X2.5/2.7, Schrader valve 60MM |
| Chain Case | Vado 3 Custom Chaincase |
| Chain Rings | 40 Teeth with Chain Retention Technology |
| Front Hub | Sealed cartridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Rear Hub | Specialized alloy rear hub disc, sealed cartridge bearings, 6-Bolt, 12X148mm thru-axle, 32h, HG Steel Fhb |
| Spokes | DT Swiss Elemental |
| Stem | Cockpit with Integrated Colored Touch Screen Display |
| Swat | MIK HD 27.5 Kg rear rack with integrated elastics, MIK front rack 10kg compatible (not included) |
| Colours | GLOSS AMETHYST FROST METALLIC / BORDEAUX METALLIC, GLOSS METALLIC OBSIDIAN / DOLOMITE METALLIC |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 196625273032, 196625273063, 196625273209, 196625273377, 196625273711, 196625274145, 196625274244, 196625274435 |
| SKUs / Part Numbers | 95127-3202, 95127-3203, 95127-3204, 95127-3205, 95127-3302, 95127-3303, 95127-3304, 95127-3305 |