95127-5505
196625273186
The Turbo Vado 3 EVO 4.0 XL GLOSS SANDSTONE METALLIC / WARM SMOKE METALLIC is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
For riders who go farther and roam wider, the Vado 3 EVO elevates everyday riding with more capability, more confidence, and more comfort. From fast city routes to rougher roads and spontaneous detours, it delivers effortless power that moves as naturally as you doβthanks to Levo 4's SuperNatural DNA with instinctive response and incredible ride-anywhere range. With its class-leading features like our Turbo System Lock and built-in Apple Find My, Vado 3 EVO keeps every ride calm, composed, and in control, whatever your day brings. The art of arrival - perfected.
| Frame | Vado 3 frame, comfort optimized geometry, side entry battery |
| Fork | SR Suntour suspension fork, 120MM of travel (100MM size S), Stanchion 34MM, 15MM Thru axle, 27.5 wheel |
| Motor | Specialized 3.1 Motor, 105Nm torque, 810W power |
| Battery | Specialized Turbo 840Wh integrated battery pack |
| Charger | Specialized 4amp charger |
| UI Remote | Turbo ergonomic remote |
| Headlight | Lezyne Stvzo E500+ 500lm, Fork Mounted |
| Taillight | Spanninga Rack Integrated Rear Light With Brake Light |
| Crankset | 170mm, 55mm Chainline, w/BCD 110mm, NW 40T, w/ Chain Guard |
| Pedals | Turbo Pedals, anti-slip |
| Chain | KMC eGlide for 11-Speed CUES |
| Cassette | Shimano CUES 9-speed, 11-41t |
| Shift Levers | Shimano CUES 9-Speed with Optical Gear Display |
| Rear Derailleur | Shimano CUES 9-Speed |
| Front Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Rims | 29 front, 27.5 rear, 30mm inner width, 32h |
| Front Tyre | Specialized Hemisphere Flat Resistant ALLTERRAIN Reflect 27.5X2.6 |
| Rear Tyre | Specialized Hemisphere Flat Resistant ALLTERRAIN Reflect 27.5X2.6 |
| Handlebars | Alloy, Rise 34.4mm,31.8mm, Back Sweep 13Β°, Up Sweep 7.8Β°, Bar End 22.2mm, 690-730mm |
| Grips | Specialized Body Geometry |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155mm |
| Seat Post | Suspension, 40mm travel, 34.9mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Fenders | Vado 3 Custom Alloy Profile Fenders |
| Kickstand | Vado 3 Custom Kickstand, With Adjustable Shoe |
| Rack | Vado 3 Custom Seatstay Mounted MIK HD Rack, 27Kg Max Load |
| Bell | Bell |
| Bike Lock | Mechanical Battery Lock With Key |
| Inner Tubes | Reinforced anti flat 27.5X2.5/2.7, Schrader valve 60MM |
| Chain Case | Vado 3 Custom Chaincase |
| Chain Rings | 40 Teeth with Chain Retention Technology |
| Front Hub | Shimano, center lock disc |
| Rear Hub | Shimano Freehub, Center Lock Disc |
| Spokes | DT Swiss Elemental |
| Stem | Stem w/ integrated Colored Display & USB-C Phone charger, 31.8MM |
| Swat | MIK HD 27.5 Kg rear rack with integrated elastics, MIK front rack 10kg compatible (not included) |
| Colours | GLOSS NEBULA METALLIC / SILVER DUST, GLOSS PACIFIC BLUE / DUNE WHITE, GLOSS SANDSTONE METALLIC / WARM SMOKE METALLIC |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 196625272561, 196625272721, 196625272776, 196625272929, 196625272981, 196625273186, 196625273247, 196625273407, 196625273469, 196625273889, 196625274527, 196625274572 |
| SKUs / Part Numbers | 95127-5302, 95127-5303, 95127-5304, 95127-5305, 95127-5402, 95127-5403, 95127-5404, 95127-5405, 95127-5502, 95127-5503, 95127-5504, 95127-5505 |