95027-1605
196625273803
The Turbo Vado 3 6.0 XL GLOSS WARM SMOKE METALLIC / SATIN BRUSHED CHROME is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Vado 3 delivers refined performance for fast city commutes, weekend adventures, and the effortless power that moves as naturally as you do. Pure efficiency meets unmatched simplicity, born from Levo 4’s SuperNatural DNA, with instinctive power and exceptional ride-anywhere range. With class-leading innovation like our digital keyless lock and built-in Apple Find My, Vado 3 keeps you calm, composed, and in control at speed. The art of arrival - perfected.
| Frame | Vado 3 frame, comfort optimized geometry, side entry battery |
| Fork | Rock Shox Psylo suspension fork, extra comfort and sensitivity, 90MM of travel, 15MM Thru axle, 29 wheel |
| Motor | Specialized 3.1 Motor, 105Nm torque, 810W power |
| Battery | Specialized Turbo 840Wh integrated battery pack |
| Charger | Specialized 4amp charger |
| UI Remote | Turbo Ergonomic Remote |
| Headlight | Supernova Custom Cockpit Integrated Hi/Low-Beam 805lm/450lm |
| Taillight | Spanninga Rack Integrated Rear Light With Brake Light |
| Crankset | 170mm, CL 55mm, w/BCD 110mm, 48T, Chain Guard |
| Pedals | Turbo Pedals, anti-slip |
| Chain | SRAM Eagle |
| Cassette | SRAM 12-speed,10-52t |
| Shift Levers | SRAM Electric 12S |
| Rear Derailleur | SRAM S1000 Eagle AXS |
| Front Brake | SRAM DB DB6 Custom Red Metallic |
| Rear Brake | SRAM DB DB6 Custom Red Metallic |
| Rims | 27.5 Specialized rim with high profile, balck brush finish |
| Front Tyre | Specialized Infinity Flat Resistant TOURING reflect 29X2.3 |
| Rear Tyre | Specialized Infinity Flat Resistant TOURING reflect 27.5X2.3 |
| Handlebars | Integrated Cockpit |
| Grips | ERGON, GA30-S Custom, 134.8mm Length |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155mm |
| Seat Post | Lower Suspension Post, 100-125MM Travel, 40MM Suspension, 34.9 MM, Offset 0MM |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Fenders | Vado 3 Custom Alloy Profile Fenders |
| Kickstand | Vado 3 Custom Kickstand, With Adjustable Shoe |
| Rack | Vado 3 Custom Seatstay Mounted MIK HD Rack, 27Kg Max Load |
| Bell | Bell |
| Bike Lock | Digital Keyless Battery Lock |
| Inner Tubes | Anti flat 29X1.9-2.3 Schrader valve 60MM; Rear 40MM Schrader valve 27.5X1.75-2.4 |
| Chain Case | Vado 3 Custom Chaincase |
| Chain Rings | SRAM CR T-Type 110 BCD 48t |
| Front Hub | Sealed cartridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Rear Hub | Sealed cartridge bearings, 32H, 12mm steel axle,148mm spacing |
| Spokes | DT Swiss Elemental |
| Stem | Cockpit with Integrated Colored Touch Screen Display, Wireless Quadlock Phone Charger |
| Swat | MIK HD 27.5 Kg rear rack with premium metalic finish, integrated elastics, MIK front rack 10kg compatible |
| Colours | GLOSS AGAVE GREY / BLACK PEARL, GLOSS WARM SMOKE METALLIC / SATIN BRUSHED CHROME |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 196625273056, 196625273148, 196625273230, 196625273414, 196625273599, 196625273698, 196625273803, 196625274046 |
| SKUs / Part Numbers | 95027-1602, 95027-1603, 95027-1604, 95027-1605, 95027-1702, 95027-1703, 95027-1704, 95027-1705 |