95027-5504
196625273681
The Turbo Vado 3 4.0 L GLOSS SANDSTONE METALLIC / WARM SMOKE METALLIC is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Vado 3 delivers refined performance for fast city commutes, weekend adventures, and the effortless power that moves as naturally as you do. Pure efficiency meets unmatched simplicity, born from Levo 4βs SuperNatural DNA, with instinctive power and exceptional ride-anywhere range. With its class-leading features like our Turbo System Lock and built-in Apple Find My, Vado 3 keeps you calm, composed, and in control at speed. The art of arrival - perfected.
| Frame | Vado 3 frame, comfort optimized geometry, side entry battery |
| Fork | SR Suntour suspension fork, 90MM of travel, Stanchion 34MM, 15MM Thru axle, 29 wheel |
| Motor | Specialized 3.1 Motor, 105Nm torque, 810W power |
| Battery | Specialized Turbo 840Wh integrated battery pack |
| Charger | Specialized 4amp charger |
| UI Remote | Turbo ergonomic remote |
| Headlight | Lezyne Stvzo E500+ 500lm, Fork Mounted |
| Taillight | Spanninga Rack Integrated Rear Light With Brake Light |
| Crankset | 170mm, CL 55mm, w/BCD 110mm, NW 40T, w/ Chain Guard |
| Pedals | Turbo Pedals, anti-slip |
| Chain | KMC eGlide for 11-Speed CUES |
| Cassette | Shimano CUES 9-speed, 11-41t |
| Shift Levers | Shimano CUES 9-Speed with Optical Gear Display |
| Rear Derailleur | Shimano CUES 9-Speed |
| Front Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Rims | 29 front, 27.5 rear, 30mm inner width, 32h |
| Front Tyre | Specialized Infinity Flat Resistant TOURING reflect 29X2.3 |
| Rear Tyre | Specialized Infinity Flat Resistant TOURING reflect 27.5X2.3 |
| Handlebars | Alloy, Rise 34.4MM,31.8MM, Back Sweep 13Β°, Up Sweep 7.8Β°, Bar End 22.2MM, 690-730MM |
| Grips | Specialized Body Geometry |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155mm |
| Seat Post | Suspension, 40mm travel, 34.9mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Fenders | Vado 3 Custom Alloy Profile Fenders |
| Kickstand | Vado 3 Custom Kickstand, With Adjustable Shoe |
| Rack | Vado 3 Custom Seatstay Mounted MIK HD Rack, 27Kg Max Load |
| Bell | Bell |
| Bike Lock | Mechanical Battery Lock With Key |
| Inner Tubes | Front Reinforced anti flat 29X1.9/2.3 Schrader valve 60MM; Rear 40MM Schrader valve 650BX1.75-2.4 |
| Chain Case | Vado 3 Custom Chaincase |
| Chain Rings | 40 Teeth with Chain Retention Technology |
| Front Hub | Shimano, center lock disc |
| Rear Hub | Shimano Freehub, Center Lock Disc |
| Spokes | DT Swiss Elemental |
| Stem | Stem w/ integrated color display & USB-C phone charger, 31.8MM |
| Swat | MIK HD 27.5 Kg rear rack with integrated elastics, MIK front rack 10kg compatible (not included) |
| Colours | GLOSS NEBULA METALLIC / SILVER DUST, GLOSS PACIFIC BLUE / DUNE WHITE, GLOSS SANDSTONE METALLIC / WARM SMOKE METALLIC |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 196625272523, 196625272592, 196625273087, 196625273391, 196625273421, 196625273438, 196625273483, 196625273681, 196625273919, 196625274176, 196625274374, 196625274510 |
| SKUs / Part Numbers | 95027-5302, 95027-5303, 95027-5304, 95027-5305, 95027-5402, 95027-5403, 95027-5404, 95027-5405, 95027-5502, 95027-5503, 95027-5504, 95027-5505 |