93927-1205
196625281136
The Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon XL SATIN GREY BLUE / DESERT METALLIC is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Nothing delivers more power, speed, and range at such lightweight than Turbo Vado SL 2 Carbon. It’s a premium, performance machine carefully engineered to make fitness fun, and your commute electric. With a carbon frame inspired by the best bike racers in the world, Future Shock for an ultra-smooth ride, an ergonomic position for telepathic handling, and a super light electric motor with supernatural power, the bike you’ve been dreaming about is here.
| Frame | 2024 Vado SL |
| Fork | 2024 Vado SL |
| Motor | Specialized SL 1.2 Custom Rx Trail Tuned Motor |
| Battery | BTRY,SBD4,PA BTRY A1.1 |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| UI Remote | HMI TLA,H3,SBC-D10,EUBR COMPLIANT,APLW2,APLUTO,DAYTON |
| Headlight | Lezyne, Ebike Fusion Stvzo E500+, 500 Lumen, 50Cm Wire, With Reflector |
| Taillight | Spanninga, Stvzo, Commuter Glow With auto Brake |
| Crankset | SRAM Carbon DUB Crank Arms |
| Chain | Shimano SLX CN-M7100, 12-speed |
| Cassette | Shimano SLX, CS-M7100, 12-speed, 10-51t |
| Shift Levers | Shimano ,SL-M8100-IR, Deore Xt, Right, 12-Speed Rapidfire, W/O Optical Gear Display, I-Spec |
| Rear Derailleur | Shimano Deore XT RD-M8100, 12-speed w/ Shadow Plus |
| Front Brake | TRP FMR, HD-R803 |
| Rear Brake | TRP HD-R803, hydraulic disc |
| Front Wheel | 700c, DT Swiss G540, Center Lock Disc |
| Rear Wheel | 700c, DT Swiss G540, Center Lock Disc |
| Front Tyre | Specialized Hemisphere flat protection, Reflective side walls, Wirebead, All terrain tire, 700x47c |
| Rear Tyre | Specialized Hemisphere flat protection, Reflective side walls, Wirebead, All terrain tire, 700x47c |
| Handlebars | Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Grips | ERGON, GA30-S Custom, 134.8mm Length |
| Saddle | Bridge Sport, hollow cr-mo rails, 155mm |
| Seat Post | Carbon Fiber, 30.9 mm, Offset 21mm |
| Seat Binder | Specialized Integrated |
| Fenders | Specialized custom alloy Fender, Sandblast anodized black finish, 700c, integrated alloy stay |
| Kickstand | Specialized kickstand, 40mm mount |
| Rack | Turbo SL Rack, MIK HD Compatible, 25kg |
| Bell | Bell |
| Inner Tubes | Specialized Turbo Tube 48MM Presta valve, 29x1.75/2.4 |
| Chain Rings | Praxis, Cl 49.8mm, NW, 44T, Bcd 104mm |
| Stem | Specialized Stealth Stem, Alloy, 31.8mm, Integrated Display And Light Mount, Size S: 60mm 17 Deg, M/L/Xl: 75mm 15.5 Deg |
| Colours | SATIN GREY BLUE / DESERT METALLIC |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 196625280528, 196625280924, 196625281105, 196625281136 |
| SKUs / Part Numbers | 93927-1202, 93927-1203, 93927-1204, 93927-1205 |