R33418VE
8434446497087
The KEMEN SUV 10 M Urban Green (Gloss) - Black (Matt) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
KEMEN SUV 10
| Frame | Size M, MEN, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Fox 34 Float AWL 100 RAIL QR15x110 |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 11 |
| Tyres | SCHWALBE, Schwalbe Johnny Watts, 29x2.35 RaceGuard Reflective Tape |
| Pedals | VP |
| Wheels | ORBEA, Alloy, Tubeless, 29", 29c, 32H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano XT M8130 Link Glide |
| Front Brake | SH, Magura MT5 E-STOP Hydraulic Disc Easy Route Connection, Disc brake with hydraulic actuation |
| Chain | KMC, KMC eGlide |
| Headset | FSA, FSA 1-1/2" Integrated Aluminium Cup |
| Handlebar | OC, OC Mountain Control MC31, Rise20, Width 800 |
| Stem | ORBEA, Alloy forged, 35mm interface, -6º, ICR |
| Seatpost | OC, OC Mountain Control MC21, 31.6mm, Dropper |
| Saddle | SELLE ROYAL, Selle Royal Vivo Sport Men 145 x 269mm |
| Mudguards | CURANA |
| Front Light | LEZYNE |
| Rear Light | LEZYNE |
| Battery Capacity | 540 |
| Battery Brand | ORBEA |
| Battery Model | Orbea Internal 540Wh (Optional 252 Wh Range Extender) |
| Drivetrain Brand | Shimano |
| Ebike Type Description | Normal |
| Brand | Orbea |
| Barcodes | 8434446497049, 8434446497063, 8434446497070, 8434446497087, 8434446497094, 8434446497100, 8434446497117, 8434446497124, 8434446497131, 8434446497148, 8434446497155, 8434446497162 |
| SKUs / Part Numbers | R33416VE, R33416VF, R33416VG, R33418VE, R33418VF, R33418VG, R33419VE, R33419VF, R33419VG, R33421VE, R33421VF, R33421VG |
| offset | 44 |
| wheelbase | 1142 |
| head_angle | 67 |
| frame_reach | 415 |
| frame_stack | 624 |
| toptube_length | 576 |
| seat_tube_angle | 75 |
| chainstay_length | 445 |
| head_tube_length | 115 |
| seat_tube_length | 453 |
| front_fork_length | 513.5 |
| stand_over_height | 810 |
| bottom_bracket_drop | 63 |
| bottom_bracket_height | 307.5 |