739116001
843346129604
The Alcatraz Dirt Jump Short BLUE FADE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
| Frame | All New Series 3 6N/A61 Aluminum Frame, 26" Wheels, 135x1N/Amm Horizontal Dropouts, 73mm Threaded BB, ISCG N/A5 Tabs |
| Rear Shock | - |
| Fork | Marin Series 2 Cro-Mo 26" Fork, Suspension Corrected, 100x9mm Drop Outs |
| Headset | FSA No 57E, Semi-Sealed Cartridge Bearings, 1 1/8" x 1 1/2" |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy, 4N/Amm |
| Handlebar | Marin Riser, 6N/A61 Double Butted Aluminum, 38mm Rise, 75N/Amm Width, 4deg Up, 9deg Back |
| Grip | Marin Single Clamp Locking |
| Brake Type | Tektro CL-330TS Alloy |
| Brake Lever | Tektro MD-M280 Mechanical Disc 160mm Rotor |
| Brake Calipers | Tektro MD-M280 Mechanical Disc 160mm Rotor |
| Tyres | Vee Tire, XCV 26x2.25", LSG Compound, Wire Bead |
| Wheels | Marin Custom Extrusion, 27mm Inner, Pinned Joint |
| Front Hub | Forged Alloy, Bolt On 3/8th Axle, 100mm Spacing |
| Rear Hub | Forged Alloy, 135x1N/Amm, Bolt-On, Quad Sealed Bearings, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Front Derailleur | N/A |
| Rear Derailleur | N/A |
| Shift Levers | N/A |
| Chain | KMC HL-1 |
| Cassette | 14T Single Speed Cog |
| Crankset | Marin Forged Alloy, Alloy 32T Chainring, 104mm BCD, 170mm Crank Length |
| Pedals | Alloy Platform |
| Bottom Bracket | External Sealed Cartridge Bearings |
| Saddle | Marin DJ Saddle |
| Seat Post | Marin Alloy, 30.9mm |
| Motor | N/A |
| Battery | N/A |
| eBike Display | N/A |
| Brand | Marin |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 843346129604 |
| SKUs / Part Numbers | 739116001 |