94925-3461
196625192050
The Tarmac SL8 Expert - SRAM Rival eTAP AXS 61 Satin Champagne / Black Pearl is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Prepare yourself for the ultimate ride with the Specialized Tarmac SL8 Expert, a bike that elevates speed and performance to unprecedented levels. Boasting over two decades of development, the Tarmac SL8 isn't just the fastest Tarmac available - it's been declared the world's fastest by racing experts.
The secret lies in an unbeatable fusion of aerodynamics, lightweight structure, stiffness, and compliance, all integrating seamlessly to offer uncanny speed. Harnessing real-world data, our Ride Science team has verified its blistering pace - this is no ordinary bike, but a ground-breaking leader in the industry.
Get ready for the ride of your life with the Specialized Tarmac SL8 Expert - a premium offering for passionate cyclists who crave speed, precision, and performance.
| Frame | Tarmac SL8 FACT 10r Carbon, Rider First Engineered™, Win Tunnel Engineered, Clean Routing, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | Tarmac SL8 FACT 10r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | SRAM Rival with Power Meter |
| Chain | SRAM Rival 12-speed |
| Cassette | SRAM Rival, 12-speed, 10-36t |
| Shift Levers | SRAM Rival eTap AXS |
| Front Derailleur | SRAM Rival eTAP AXS, braze-on |
| Rear Derailleur | SRAM Rival eTap AXS, 12-speed |
| Front Brake | SRAM Rival eTap AXS, hydraulic disc 160mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Rival eTap AXS, hydraulic disc 160mm rotor |
| Front Wheel | Roval C38, 21mm internal width carbon rim |
| Rear Wheel | Roval C38, 21mm internal width carbon rim |
| Front Tyre | S-Works Turbo, folding bead, 700x26mm |
| Rear Tyre | S-Works Turbo, folding bead, 700x26mm |
| Handlebars | Specialized Expert Shallow Drop, alloy, 125mm drop x 75mm reach |
| Saddle | Body Geometry Power Expert |
| Seat Post | S-Works Tarmac SL8 Carbon seat post, FACT Carbon, 15mm offset |
| Seat Binder | Tarmac integrated wedge |
| Inner Tubes | Turbo Ultralight, 48mm Presta valve |
| Chain Rings | 48/35T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 68 |
| Stem | Tarmac integrated stem, 6-degree |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Colours | Gloss Deep Lake Metallic / Green Pearl Over Seafoam, Satin Champagne / Black Pearl |
| Sizes | 44, 49, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 196625191091, 196625191220, 196625191282, 196625191329, 196625191480, 196625191770, 196625192050, 196625192111, 196625192289, 196625192357, 196625192494, 196625192579, 196625192593 |
| SKUs / Part Numbers | 94925-3344, 94925-3349, 94925-3352, 94925-3354, 94925-3356, 94925-3358, 94925-3361, 94925-3449, 94925-3452, 94925-3454, 94925-3456, 94925-3458, 94925-3461 |