90625-6161
196625161834
The Tarmac SL7 Sport - Shimano 105 61 GLOSS DUNE WHITE / 10% CHAOS PEARL is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The new Tarmac is designed to go fast, there's no if's; and's; or but's about that—but it represents so much more than just aerodynamic prowess. With a light-weight, Rider-First Engineered™ frame, it delivers the best-possible ride characteristics, no matter the size. So no matter what you have planned for your new Tarmac, its ready to help you achieve your goals—PRs; KOMs, or podium top-steps. One bike to rule them all. With the new Shimano 105 Mechanical 12-speed group, along with some fast rolling tires in the Turbo Pro 700x26mm tires, this new Tarmac delivers performance at a more palatable price point.
| Frame | Tarmac SL7 FACT 9r Carbon, Rider First Engineered™, Win Tunnel Engineered, Clean Routing, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | Shimano 105, 12-speed, 52-36t |
| Chain | Shimano SLX, M7100, 12-speed |
| Cassette | Shimano 105, 12-speed, 11-34t |
| Shift Levers | Shimano 105, 12 speed Mechanical |
| Front Derailleur | Shimano 105, Braze-on |
| Rear Derailleur | Shimano 105, 12 speed Mechanical |
| Front Brake | Shimano 105, Hydraulic disc, 160mm rotor |
| Rear Brake | Shimano 105, Hydraulic disc, 140mm rotor |
| Front Wheel | DT R470 Disc |
| Rear Wheel | DT R470 Disc |
| Front Tyre | Turbo Pro, 700x26 |
| Rear Tyre | Turbo Pro, 700x26 |
| Handlebars | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Seat Post | 2021 S-Works Tarmac Carbon seat post, FACT Carbon, 20mm offset |
| Seat Binder | Tarmac integrated wedge |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve, 700x20-28, 48mm valve stem |
| Bottom Bracket | Shimano Threaded BSA BB |
| Stem | Tarmac integrated stem, 6-degree |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Colours | GLOSS CARBON / METALLIC DARK NAVY, GLOSS DUNE WHITE / 10% CHAOS PEARL |
| Sizes | 44, 49, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 196625161377, 196625161407, 196625161483, 196625161537, 196625161742, 196625161797, 196625161827, 196625161834, 196625161865, 196625161889, 196625161957, 196625161988, 196625162084, 196625162114 |
| SKUs / Part Numbers | 90625-6044, 90625-6049, 90625-6052, 90625-6054, 90625-6056, 90625-6058, 90625-6061, 90625-6144, 90625-6149, 90625-6152, 90625-6154, 90625-6156, 90625-6158, 90625-6161 |