94926-0358
196625243226
The S-Works Tarmac SL8 - SRAM RED AXS 58 GLOSS REDSKY SHDWSIL WHT IMPASTO is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Nothing is faster than the Tarmac SL8 thanks to a combination of aerodynamics, lightweight, and ride quality previously thought impossible. After eight generations and over two decades of development, it’s more than the fastest Tarmac ever. It’s the world’s fastest race bike-made even faster with the aero paradigm shifting performance of the all-new Roval Rapide CLX III wheels. Aerodynamics or lightweight alone don’t win races - speed is what matters. Delivering that speed requires creating an uncompromising combination of aerodynamics, lightweight, stiffness, and compliance. Through race simulations using real world data our Ride Science team knows the Tarmac SL8 is the fastest race bike ever made on the routes that matter - 16.6 seconds faster over 40km, 128 seconds faster over Milan San Remo, 20 seconds faster over the legendary Tourmalet climb. Now; the fastest race bike in the world meets SRAM RED AXS groupset with power meter - the lightest electronic groupset ever. All S-Works Tarmac SL8 models ship with a Roval Rapide cockpit to save weight and for the fastest possible leading edge.
| Frame | S-Works Tarmac SL8 FACT 12r Carbon, Rider First Engineered™, Win Tunnel Engineered, Clean Routing, Ceramic Speed SLT Headset Bearings, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | S-Works FACT 12r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | SRAM RED AXS Power Meter 48/35t |
| Chain | SRAM RED 12-speed |
| Cassette | SRAM RED XG-1290, 12-speed, 10-33t |
| Shift Levers | SRAM RED AXS, hydraulic disc |
| Front Derailleur | SRAM RED AXS E1, braze-on |
| Rear Derailleur | SRAM RED AXS E1 |
| Front Brake | See override |
| Rear Brake | See override |
| Front Wheel | Roval Rapide CLX III, Tubeless, 21mm internal width carbon rim, 51mm depth, Win Tunnel Engineered, Roval LF18-F hub, 18h, ARRIS MTO-255 Straight Pull Spokes (Carbon Fiber reinforced BioNylon, Ti end fittings) |
| Rear Wheel | Roval Rapide CLX III, Tubeless, 21mm internal width carbon rim, 48.5mm depth, Win Tunnel Engineered, Roval LF19-R hub, 24h, ARRIS MTO-255 Straight Pull Spokes (Carbon Fiber reinforced BioNylon, Ti end fittings) |
| Front Tyre | S-Works Turbo TLR Race Tire, 700x28c |
| Rear Tyre | S-Works Turbo TLR Race Tire, 700x28c |
| Handlebars | Roval Rapide Cockpit, Integrated Bar/Stem |
| Saddle | S-Works Power with Mirror |
| Seat Post | S-Works Tarmac SL8 Carbon seat post, FACT Carbon, 15mm offset |
| Seat Binder | Tarmac integrated wedge |
| Inner Tubes | Standard 80mm PV |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 68 |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Colours | GLOSS PREMIUM FJORD METALLIC / WHITE METALLIC SILVER, GLOSS REDSKY SHDWSIL WHT IMPASTO |
| Sizes | 44, 49, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625242557, 196625242656, 196625242724, 196625242748, 196625242878, 196625242953, 196625243226, 196625243318, 196625243332, 196625243417, 196625243455, 196625243479, 196625243929, 196625243981 |
| SKUs / Part Numbers | 94926-0244, 94926-0249, 94926-0252, 94926-0254, 94926-0256, 94926-0258, 94926-0261, 94926-0344, 94926-0349, 94926-0352, 94926-0354, 94926-0356, 94926-0358, 94926-0361 |