97223-0049
888818863327
The S-Works Aethos - Dura-Ace Di2 49 GLOSS BIRCH/ABALONE-LAPIS ORGANIC COLOR RUN/DUNE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Discover the perfect ride with the Specialized S-Works Aethos featuring the renown Dura-Ace Di2 groupset. This bike is designed to excel in all areas - whether it's tearing up steep inclines, mastering technical descents, or offering all-day saddle comfort for those long, leisurely journeys. The winning combination of state-of-the-art technology, performance, and style sets the Aethos apart from the competition.
| Frame | S-Works Aethos FACT 12r Carbon, Rider First Engineered™, Threaded BB, Electronic cable routing only, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | S-Works FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | Shimano Dura-Ace R9200, HollowTech II, 12-speed with 4iiii Precision Pro dual-sided powermeter |
| Chain | Shimano XTR M9100, 12-speed w/ quick link |
| Cassette | Shimano Dura-Ace, 12-speed, 11-30t |
| Shift Levers | Shimano Dura-Ace R9270, hydraulic disc |
| Front Derailleur | Shimano Dura-Ace R9250, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimano Dura-Ace R9250, 12-speed |
| Front Brake | Shimano Dura-Ace 9200, Hydraulic Disc |
| Rear Brake | Shimano Dura-Ace 9200, Hydraulic Disc |
| Front Wheel | Roval Alpinist CLX, Tubeless, 21mm internal width carbon rim, 33mm depth, Win Tunnel Engineered, Roval AFD hub, 21h, DT Swiss Aerolite spokes |
| Rear Wheel | Roval Alpinist CLX, Tubeless, 21mm internal width carbon rim, 33mm depth, Win Tunnel Engineered, Roval AFD hub, 24h, DT Swiss Aerolite spokes |
| Front Tyre | S-works Turbo 2BR, 700x28mm |
| Rear Tyre | S-works Turbo 2BR, 700x28mm |
| Handlebars | S-Works Short & Shallow, 123mm Drop, 75mm Reach w/Di2 Hole |
| Saddle | Body Geometry S-Works Power, carbon fiber rails, carbon fiber base |
| Seat Post | Roval Alpinist Carbon Seatpost |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30.0mm, titanium bolt |
| Inner Tubes | 700x20-28, 48mm Presta Valve |
| Chain Rings | 52/36T |
| Bottom Bracket | Shimano Dura-Ace, BB-R9100 |
| Stem | S-Works SL, alloy, titanium bolts, 6-degree rise |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Colours | GLOSS BIRCH/ABALONE-LAPIS ORGANIC COLOR RUN/DUNE, GLOSS OBSIDIAN/LAPIS + ABALONE ORGANIC COLOR RUN/OBSIDIAN |
| Sizes | 49, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818863204, 888818863211, 888818863242, 888818863259, 888818863280, 888818863297, 888818863310, 888818863327, 888818863334, 888818863419, 888818863433 |
| SKUs / Part Numbers | 97223-0049, 97223-0052, 97223-0054, 97223-0056, 97223-0058, 97223-0061, 97223-0149, 97223-0152, 97223-0154, 97223-0156, 97223-0158 |
| Size | 49 | 52 | 54 | 56 | 58 | 61 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BB Drop | 74 | 74 | 72 | 72 | 72 | 72 |
| BB Height | 266 | 266 | 268 | 268 | 268 | 268 |
| Bike Standover Height | 705 | 728 | 748 | 769 | 796 | 824 |
| Chainstay Length | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 |
| Fork Length, Full | 369 | 369 | 369 | 369 | 369 | 369 |
| Fork Rake/Offset | 47 | 47 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Front Center | 574 | 577 | 579 | 591 | 606 | 613 |
| Head Tube Angle | 71.75 | 72.5 | 73 | 73.5 | 73.5 | 74 |
| Head Tube Length | 109 | 120 | 137 | 157 | 184 | 204 |
| Reach | 375 | 380 | 384 | 395 | 402 | 408 |
| Seat Tube Angle | 75.5 | 74 | 74 | 73.5 | 73.5 | 73 |
| Seat Tube Length | 431 | 462 | 481 | 504 | 532 | 567 |
| Stack | 514 | 527 | 544 | 565 | 591 | 612 |
| Top Tube Length, Horizontal | 508 | 531 | 540 | 562 | 577 | 595 |
| Trail | 63 | 58 | 58 | 55 | 55 | 52 |
| Wheelbase | 973 | 975 | 978 | 991 | 1005 | 1012 |