97226-0058
196625210372
The S-Works Aethos 2 - Shimano Dura-Ace Di2 58 GLOSS PREMIUM FJORD METALLIC / DOLOMITE METALLIC is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
At just 595 grams, the S-Works Aethos 2 is the lightest production road frame in the world. But that was never the point. Built by breaking the rules of racing to deliver pure road riding bliss, Aethos 2 is engineered to disappear beneath you. Impossibly responsive, supple, and sublime. Now with increased tire clearance, refined components, and data-based fit-enhancing geometry, it brings that transcendent ride feel to more riders than ever. Aethos 2 breaks the rules, for the love of the ride.
| Frame | S-Works Aethos 2 FACT 12r Carbon, Rider First Engineered™, Ceramic Speed SLT Headset Bearings, Threaded BB, Hidden Cable Routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | S-Works Aethos 2 FACT 12r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | Shimano Dura-Ace R9200, HollowTech II, 12-speed with 4iiii Precision Pro dual-sided powermeter, 52/36t |
| Chain | Shimano XTR M9100, 12-speed w/ quick link |
| Cassette | Shimano Dura-Ace, 12-speed, 11-30t |
| Shift Levers | Shimano Dura-Ace Di2 R9270, hydraulic disc |
| Front Derailleur | Shimano Dura-Ace Di2 R9250, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimano Dura-Ace Di2 R9250, 12-speed |
| Front Brake | Shimano Dura-Ace BR-R9270 hydraulic brake |
| Rear Brake | Shimano Dura-Ace BR-R9270 hydraulic brake |
| Front Wheel | Roval Alpinist CLX III, Tubeless, 33mm depth, 26.5 width, and 21mm internal width carbon rim, Roval LF21-F 21H hub with Sinc Ceramic Bearings, Roval by ARRIS Composite Aero Spoke with Ti end fittings |
| Rear Wheel | Roval Alpinist CLX III, Tubeless, 33mm depth, 26.5 width, and 21mm internal width carbon rim, Roval LF19-R 24H hub with Sinc Ceramic Bearings, Roval by ARRIS Composite Aero Spoke with Ti end fittings |
| Front Tyre | S-Works Turbo TLR Race Tire, 700x28c |
| Rear Tyre | S-Works Turbo TLR Race Tire, 700x28c |
| Handlebars | Roval Alpinist Cockpit II, Integrated Bar/Stem |
| Saddle | S-Works Power with Mirror |
| Seat Post | Roval Alpinist Carbon Seatpost, light weight clamp |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30.0mm, titanium bolt |
| Inner Tubes | 700x25-35, 50mm Presta Valve, TPU |
| Bottom Bracket | Shimano Dura-Ace, BB-R9100 |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Colours | GLOSS PREMIUM FJORD METALLIC / DOLOMITE METALLIC |
| Sizes | 49, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625210372, 196625210495, 196625210501, 196625210860, 196625211119, 196625211195 |
| SKUs / Part Numbers | 97226-0049, 97226-0052, 97226-0054, 97226-0056, 97226-0058, 97226-0061 |