90023-7052
888818867257
The Allez Sprint LTD - Shimano 105 Di2 52 GLOSS SPECTRAFLAIR GRANITE OVER BLACK / METALLIC WHITE SILVER is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The all-new Allez Sprint by Specialized has been crafted from alloy using Smartweld technology, which was inspired by the Tarmac SL7. Every innovation and insight gained during the Tarmac's development has been utilised in the creation of the Allez Sprint. Whether you're competing for a National title or pushing the pace on a casual Sunday ride, you might mistake the Allez for a Tarmac SL7 - and that's okay with us! Some may say it's a carbon copy, but we proudly declare it as the World's First Alloy Super Bike.
| Frame | Specialized E5 Premium Aluminum Disc frame with D'Aluisio Smartweld Sprint Technology, hydroformed aluminum tubing, tapered head tube, fully internally routed cables, threaded BB |
| Fork | FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | Shimano 105, 12-speed |
| Chain | Shimano SLX, M7100, 12-speed |
| Cassette | Shimano 105, 12-speed, 11-34t |
| Shift Levers | Shimano 105 Di2 ST-R7170, 12-speed |
| Front Derailleur | Shimano 105 Di2 R7170, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimano 105 Di2 R7170, 12-speed |
| Front Brake | Shimano 105, Hydraulic disc |
| Rear Brake | Shimano 105, Hydraulic disc |
| Front Wheel | DT Swiss R470 rim, 20mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples. |
| Rear Wheel | DT Swiss R470 rim, 20mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, alloy freehub body, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples. |
| Front Tyre | Turbo Pro, 60 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x26mm |
| Rear Tyre | Turbo Pro, 60 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x26mm |
| Handlebars | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Seat Post | 2021 S-Works Tarmac Carbon seat post, FACT Carbon, 20mm offset |
| Seat Binder | Allez Sprint seat collar |
| Inner Tubes | Presta, 40mm valve |
| Chain Rings | 32T |
| Bottom Bracket | Shimano Threaded BSA BB |
| Stem | Specialized Pro SL, alloy, 4-bolt |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Colours | GLOSS SPECTRAFLAIR GRANITE OVER BLACK / METALLIC WHITE SILVER |
| Sizes | 49, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818867257, 888818867455, 888818867561, 888818867745, 888818867929, 888818867981 |
| SKUs / Part Numbers | 90023-7049, 90023-7052, 90023-7054, 90023-7056, 90023-7058, 90023-7061 |