97225-3161
196625190308
The Aethos Expert - SRAM Rival eTAP AXS 61 Satin Deep Lake Metallic / Green Pearl is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Introducing the Aethos Expert - Rival eTap AXS. Created in the pursuit of the perfect ride, this Expert model by Specialized is the embodiment of advanced design philosophy, seamlessly blending superior ride quality, lightweight construction, and style that cannot be overlooked.
This model comes equipped with a wireless SRAM Rival eTap AXS electronic shifting and hydraulic disc brakes, combining performance and convenience for an unparalleled cycling experience. The durable Roval C38 Disc carbon wheels included ensure a steadfast performance, making this bicycle your perfect companion for all your road explorations.
Embark on a new cycling adventure with the Aethos Expert - Rival eTap AXS and elevate your riding experience to new heights. It's not just a bike, it's a revolution in cycling dynamics.
| Frame | Aethos FACT 10r Carbon, Rider First Engineered™, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | SRAM Rival DUB, Power Meter, 48-35t |
| Chain | SRAM Rival 12-speed |
| Cassette | SRAM Rival, 12-speed, 10-36t |
| Shift Levers | SRAM Rival eTap AXS |
| Front Derailleur | SRAM Rival eTAP AXS, braze-on |
| Rear Derailleur | SRAM Rival eTap AXS, 12-speed |
| Front Brake | SRAM Rival eTAP AXS, hydraulic disc, 160mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Rival eTAP AXS, hydraulic disc, 160mm rotor |
| Front Wheel | Roval C38, 21mm internal width carbon rim, tubeless ready |
| Rear Wheel | Roval C38, 21mm internal width carbon rim, tubeless ready |
| Front Tyre | S-Works Turbo, 120 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x28mm |
| Rear Tyre | S-Works Turbo, 120 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x28mm |
| Handlebars | Specialized Expert Shallow Drop, alloy, 125mm drop x 75mm reach |
| Saddle | Body Geometry Power Expert |
| Seat Post | Roval Alpinist Carbon Seatpost |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30mm |
| Inner Tubes | 700x20-28, 48mm Presta Valve |
| Chain Rings | 48/35t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 68 |
| Stem | Specialized Pro SL, alloy, 4-bolt |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Colours | Gloss Burnt Gold Metallic / Doppio, Satin Deep Lake Metallic / Green Pearl |
| Sizes | 49, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 196625189975, 196625189982, 196625190032, 196625190087, 196625190124, 196625190162, 196625190186, 196625190292, 196625190308, 196625190315, 196625190322 |
| SKUs / Part Numbers | 97225-3052, 97225-3054, 97225-3056, 97225-3058, 97225-3061, 97225-3149, 97225-3152, 97225-3154, 97225-3156, 97225-3158, 97225-3161 |