97226-1156
196625210457
The Aethos 2 Pro - Shimano Ultegra Di2 56 GLOSS RED SKY / CHROME is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
With a 705g frame, the Aethos 2 is the lightest bike in its class . But weight was never the point. Built by breaking racing’s rules to deliver pure road riding bliss, it’s engineered to disappear beneath you: responsive, supple, and sublime. Now with increased tire clearance, refined components, and data-based fit-enhancing geometry, it brings that transcendent ride feel to more riders than ever. Aethos 2 breaks the rules, for the love of the ride.
| Frame | Aethos 2 FACT 10r Carbon, Rider First Engineered™, Threaded BB, Hidden Cable Routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | Aethos 2 FACT 10r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | Shimano Ultegra R8100 with 4iiii Precision 3+ single-sided Power Meter, 52/36t |
| Chain | Shimano XT CN-M8100, 12-speed |
| Cassette | Shimano Ultegra, 12-speed, 11-30t |
| Shift Levers | Shimano Ultegra Di2 R8170, hydraulic disc |
| Front Derailleur | Shimano Ultegra Di2 R8150, braze-on |
| Rear Derailleur | Shimano Ultegra Di2 R8150, 12-speed |
| Front Brake | Shimano Ultegra BR-R8170, hydraulic disc |
| Rear Brake | Shimano Ultegra BR-R8170, hydraulic disc |
| Front Wheel | Roval Alpinist CL II, 21mm internal width carbon rim, 33mm depth, Win Tunnel Engineered, DT for Roval 350 hub, DT Swiss Aerolite spokes, Tubeless Ready |
| Rear Wheel | Roval Alpinist CL II, 21mm internal width carbon rim, 33mm depth, Win Tunnel Engineered, DT for Roval 350 hub, DT Swiss Aerolite spokes, Tubeless Ready |
| Front Tyre | S-Works Turbo TLR Race Tire, 700x28c |
| Rear Tyre | S-Works Turbo TLR Race Tire, 700x28c |
| Handlebars | Roval Alpinist Cockpit II, Integrated Bar/Stem |
| Saddle | Power Pro Mirror, Hollow Ti rails |
| Seat Post | Roval Alpinist Carbon Seatpost |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 30mm |
| Inner Tubes | 700x25-35, 50mm Presta Valve, TPU |
| Bottom Bracket | Shimano Threaded BSA BB |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Colours | GLOSS RED SKY / CHROME |
| Sizes | 49, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625210457, 196625210617, 196625210730, 196625210754, 196625210877, 196625211102 |
| SKUs / Part Numbers | 97226-1149, 97226-1152, 97226-1154, 97226-1156, 97226-1158, 97226-1161 |