T11355A7
8434446988806
The ORCA M30iLTD PWR 55 Spark Silver - Titain Grey (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
PRAISE THE LIGHT
The feeling of a bike this light and efficient is unbeatable, and this instant acceleration, vibration absorption and responsive handling come from a frame which knows where it needs to be light and where it needs to be stiff.
OMX CARBON
Our top-level OMX frame has fewer pieces of carbon, meaning fewer overlaps and less weight. It takes much more effort to lay out the carbon, but the result is a saving of almost 300g with no change in the rigidity.
SIZE TUNED STIFFNESS
We alter the carbon layup for each frame size to ensure every Orca feels the same. It is a lot more work, but these are the small details you notice when you ride.
POWERSPINE
The lower spine of the frame handles the large majority of torsional and lateral loads.
ICR PLUS
Internal Cable Routing is carefully guided along the best path under the stem and through the head tube, with no rub or rattle, and is optimized for both traditional and electronic shifting systems.
32 MM TIRE CLEARANCE
Modern road riders have discovered the advantages of bigger tires on rougher surfaces.
| Frame | Size 55, MEN, Carbon, OMX |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | Orbea Orca OMX ICR 2024, full carbon, 1-1/8" - 1,5" tappered head tube compatible, Thru axle 12x100mm, thread M12x2 P1. |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 |
| Tyres | VITTORIA, Vittoria Corsa N.Ext G2.0 Foldable 700x28c |
| Wheels | OQUO, Oquo Road Performance RP45LTD |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Di2 R7170 |
| Front Brake | SH, Shimano R7170 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | SHIMANO, Shimano 105 R7100 36x52t w/left side 4iiii Power Meter |
| Chain | SHIMANO, Shimano M6100 |
| Headset | FSA, FSA 1-1/2" Integrated Aluminium Cup |
| Handlebar | OC, OC Road Performance RP11 Carbon, Reach 80, Drop 125, w/Di2 hole |
| Stem | OC, OC Road Performance RP11, -8º |
| Seatpost | OC, OC Performance XP10-S Carbon, 27.2mm, Setback 20 |
| Saddle | FIZIK, Fizik Vento Antares R3 Kium Rail 140mm |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446988325, 8434446988349, 8434446988363, 8434446988448, 8434446988462, 8434446988486, 8434446988561, 8434446988585, 8434446988608, 8434446988684, 8434446988707, 8434446988721, 8434446988806, 8434446988820, 8434446988844, 8434446988929, 8434446988943, 8434446988967, 8434446989049, 8434446989063, 8434446989087 |
| SKUs / Part Numbers | T11347A7, T11347A8, T11347AU, T11349A7, T11349A8, T11349AU, T11351A7, T11351A8, T11351AU, T11353A7, T11353A8, T11353AU, T11355A7, T11355A8, T11355AU, T11357A7, T11357A8, T11357AU, T11360A7, T11360A8, T11360AU |
| offset | 43 |
| wheelbase | 991.4 |
| head_angle | 73 |
| frame_reach | 391 |
| frame_stack | 572 |
| toptube_length | 560.4 |
| seat_tube_angle | 73 |
| chainstay_length | 408 |
| head_tube_length | 173.1 |
| seat_tube_length | 520 |
| front_fork_length | 365 |
| stand_over_height | 808 |
| bottom_bracket_drop | 70 |
| bottom_bracket_height | 270.5 |