S13249AQ
8434446823206
The ORCA AERO M11eLTD 49 Olive Green (Gloss) - Carbon Raw (Matt) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
INTRODUCING THE ORCA AERO M11eLTD BY ORBEA
Meet the Orca Aero M11eLTD – an extraordinary bike from renowned brand ORBEA. This isn’t like any other bike; it's a stunning 6.7kg masterpiece that will revolutionise your uphill cycling experience with its unbeatable lightness and efficiency. Enjoy an instant acceleration and appreciable vibration absorption, courtesy of its meticulously designed frame that perfectly balances lightness and stiffness.
FIRST-CLASS POWERSPINE
Our frame’s lower spine is designed to expertly manage torsional and lateral loads, resulting in a smoother, more efficient ride.
ICR PLUS
The Orca Aero M11eLTD features an innovative Internal Cable Routing system. Cables are efficiently guided along the best path, running under the stem, through the head tube with no annoying rubs or rattles. It’s also optimised to accommodate both traditional and Electronic Shifting Systems.
ROOM FOR YOUR PREFERRED TIRES
Catering to the modern cyclist's preference, the bike can accommodate tires up to 32mm in size, perfect for use on those more challenging surfaces.
CRAFTED TO PERFECTION
No detail has been overlooked in the Orca Aero M11eLTD. From the minimalist seat post clamp, designed to save weight and add style, to the ultra-light saddle clamp, created to work excellently with both round and oval rails - every little detail has been honed to perfection.
Choose the ORBEA Orca Aero M11eLTD – it’s not just a bike, it’s a game-changer.
| Frame | Size 49, MEN, Carbon, OMX |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | Orbea Orca Aero OMX ICR, full carbon, 1-1/8" - 1,5" tappered head tube compatible, Thru axle 12x100mm, thread M12x2 P1, Speed release compatible dropout. |
| Gears | DERAILLEUR, Sram, 12 |
| Tyres | VITTORIA, Vittoria Corsa Pro G2.0 TLR 700x28c |
| Wheels | OQUO, Oquo Road Performance RP57LTD |
| Shifters | SRAM, Sram Red AXS |
| Front Brake | SH, Sram Red AXS, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | SRAM, Sram Red Dub 35x48t |
| Chain | SRAM, Sram Red 12-Speed |
| Headset | FSA, FSA 1-1/2" Integrated Aluminium Cup |
| Handlebar | VISION, Vision Metron 5D ACR EVO Integrated, Reach 80mm, Drop 125 |
| Stem | UNKNOWN, Integrated Vision Metron 5D ACR 3K, -6º |
| Seatpost | OC, OC Road Aero RA10 Carbon Ultralight, SB0/25, w/Micro tilt adjustment |
| Saddle | FIZIK, Fizik Vento Antares R1 Carbon Rail 140mm |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 8434446823152, 8434446823169, 8434446823176, 8434446823190, 8434446823206, 8434446823213, 8434446823237, 8434446823244, 8434446823251, 8434446823275, 8434446823282, 8434446823299, 8434446823312, 8434446823329, 8434446823336, 8434446823350, 8434446823367, 8434446823374, 8434446823398, 8434446823404, 8434446823411 |
| SKUs / Part Numbers | S13247AP, S13247AQ, S13247CK, S13249AP, S13249AQ, S13249CK, S13251AP, S13251AQ, S13251CK, S13253AP, S13253AQ, S13253CK, S13255AP, S13255AQ, S13255CK, S13257AP, S13257AQ, S13257CK, S13260AP, S13260AQ, S13260CK |
| offset | 48 |
| wheelbase | 971 |
| head_angle | 71 |
| frame_reach | 376 |
| frame_stack | 505 |
| toptube_length | 520.8 |
| seat_tube_angle | 74 |
| chainstay_length | 408 |
| head_tube_length | 100.8 |
| seat_tube_length | 474 |
| front_fork_length | 370 |
| stand_over_height | |
| bottom_bracket_drop | 76 |
| bottom_bracket_height | 260 |