T10151BD
8434446957628
The AVANT H50 51 Magnetic Bronze (Matt) - Cosmic Bronze (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
OPEN THE DOORS TO THE ROAD
A perfect companion, no matter how far the road takes you. Fill your water bottles every time you head out because with Avant's blend of speed and comfort, you could be out for a long ride.
SERVICE BOX
Leave the saddle bag at home with the made-to-measure Service box. There is space for necessities like tubes, CO2 cartridges, tire levers and house keys.
ADVANCED ALLOY
Controling the shapes and wall thickness of our aluminum tubing reduces weight, increases strength and limits unwanted flex. Using aluminum technologies as advanced as our carbon manufacturing ensures our aluminum bikes are never second-best.
CARBON FORK
The OMR carbon fork saves weight, and the carbon structure we use helps absorb vibrations without compromising rigidity under braking or hard cornering.
| Frame | Size 51, MEN, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | Orbea Avant Hydro 2025, full carbon, 1-1/8" - 1,5" tappered head tube compatible, Thru axle 12x100mm, thread M12x2 P1 |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 10 |
| Tyres | CONTINENTAL, Continental Grand Prix Foldable 700x30c |
| Wheels | ORBEA, Alloy, Tubeless, 700c, 19c, 28H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano CUES U3030 |
| Front Brake | SK, Jagwire RideRever Mechanical Disc, Disc brake with mechanical actuation (cable) |
| Crankset | SHIMANO, Shimano Cues U6030 34x50t |
| Chain | SHIMANO, Shimano LG500 |
| Headset | FSA, FSA 1-1/2" Integrated Aluminium Cup |
| Handlebar | OC, OC Road Performance RP31-R, Rise 15, Reach 70, Drop 125 |
| Stem | OC, OC Road Performance RP23, -5º |
| Seatpost | UNKNOWN, SP 0.6, Alloy, 27.2mm, Setback 20 |
| Saddle | UNKNOWN, SD 0.1 145mm |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446957550, 8434446957567, 8434446957574, 8434446957581, 8434446957598, 8434446957604, 8434446957611, 8434446957628, 8434446957635, 8434446957642, 8434446957659, 8434446957666, 8434446957673, 8434446957680, 8434446957697, 8434446957703, 8434446957710, 8434446957727, 8434446957734, 8434446957741, 8434446957758 |
| SKUs / Part Numbers | T10147BB, T10147BD, T10147BN, T10149BB, T10149BD, T10149BN, T10151BB, T10151BD, T10151BN, T10153BB, T10153BD, T10153BN, T10155BB, T10155BD, T10155BN, T10157BB, T10157BD, T10157BN, T10160BB, T10160BD, T10160BN |
| offset | 52 |
| wheelbase | 1010 |
| head_angle | 71 |
| frame_reach | 380 |
| frame_stack | 565 |
| toptube_length | 544 |
| seat_tube_angle | 73 |
| chainstay_length | 420 |
| head_tube_length | 149 |
| seat_tube_length | 470 |
| front_fork_length | 385 |
| stand_over_height | 723 |
| bottom_bracket_drop | 78 |
| bottom_bracket_height | 263 |