L10547BH
8434446786259
The Avant H40-D 47 White-Grey (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
RIDING WITHIN REACH
Grab your Avant and fill your bottles before rolling out on your afternoon ride. No other machine can better help you enjoy the exhilaration of road cycling. The speed, freedom and the views offered by quiet roads are all included free with every Avant - and you love it.
AVANT CARBON FORK
The carbon layup and shaping of the Avant fork offers the best combination of elasticity, tire clearance and torsional stiffness. The fork legs sport integrated fender mounts and ample tire clearance for even more versatility.
IDR PLUS
Internal Cable Routing is carefully guided along the best path under the stem and through the head tube, with no rub or rattle, and is optimised for both traditional and electronic shifting systems. Proprietary headset spacers smooth airflow and offer easy adjustment.
| Frame | Orbea Avant Hydro disc, hydroformed triple butted aluminium, HS 1,5" ICR, BB 68mm � BSC English, Thru Axle 12x142mm rear, thread M12x2 P1, Internal Cable Routing, SP 27,2mm, MMS system. |
| Fork | Orbea carbon fork 2021, aluminum steerer, 1-1/8" head tube |
| Headset | Acros Alloy 1-1/2" Internal Cable Routing |
| Stem | OC1 31.8mm interface -6� |
| Handlebar | OC1 Road, reach 80mm, drop 125mm |
| Brakes | Tektro MD-C550 Mechanical Disc |
| Front Derailleur | Shimano Tiagra 4700 |
| Rear Derailleur | Shimano Tiagra 4700 GS |
| Shifters | Shimano Tiagra ST-4700 |
| Cassette | Sun Race CSMS1 11-34t 10-Speed |
| Chain | KMC X10 |
| Crankset | FSA Omega Megaexo 34x50t |
| Wheels | Orbea wheel: Cosra with 12mm E-Thru hubset Shimano RS470 28H |
| Tyres | Vittoria Zafiro V Rigid bead 700x28c |
| Seatpost | Alloy 27.2 Offset 20 |
| Saddle | Selle Royal Seta RS |
| Brand | Orbea |
| Barcodes | 8434446786259, 8434446786266, 8434446786273, 8434446786280, 8434446786297, 8434446786303, 8434446786310, 8434446786327, 8434446786334, 8434446786341, 8434446786358, 8434446786365, 8434446786372, 8434446786389, 8434446786396, 8434446786402, 8434446786419, 8434446786426, 8434446786433, 8434446786440, 8434446786457 |
| SKUs / Part Numbers | L10547BH, L10547BI, L10547BJ, L10549BH, L10549BI, L10549BJ, L10551BH, L10551BI, L10551BJ, L10553BH, L10553BI, L10553BJ, L10555BH, L10555BI, L10555BJ, L10557BH, L10557BI, L10557BJ, L10560BH, L10560BI, L10560BJ |