732447004
843346109224
The Stinson 1 XL Charcoal/ Black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Stinson brings a new level of comfort and control to your ride. This model has a lightweight Series 1 aluminum frame with low standover, an ergonomic handlebar, plush saddle, and versatile, high-volume 27.5" tires with mixed tread for control on a variety of surfaces. Design features include our Comfort Control Geometry with upright seating and the ability to touch the ground with the forefoot, while maintaining proper saddle height for pedalling efficiency.
| Frame | Series 1 Comfort, 6061 Aluminum, 27.5” Wheels, Disc Specific, Comfort Control Geometry, Kickstand Mount, Fender and Rack Mounts |
| Rear Shock | #N/A |
| Fork | CrMo Steel, Straight Blade, Disc Specific, Fender and Rack Eyelets |
| Headset | FSA, TH No.10P |
| Stem | Marin Alloy |
| Handlebar | Marin Alloy, 25mm Rise, 18? Backsweep |
| Grip | Marin Adventure |
| Brake Type | Shimano w/ Integrated Shifters |
| Brake Lever | Clark's CMD-23 Mechanical Disc, Shimano Pad Compatible, 160mm Rotor |
| Brake Calipers | Clark's CMD-23 Mechanical Disc, Shimano Pad Compatible, 160mm Rotor |
| Tyres | Vee Tire Co. Speedster, 27.5”x2.35”, Puncture Protection |
| Wheels | Marin Aluminum Double Wall, Disc Specific |
| Front Hub | Forged Aluminum, 32H, Disc Specific |
| Rear Hub | Forged Aluminum, 32H, Disc Specific |
| Spokes | 14g Stainless Steel |
| Front Derailleur | - |
| Rear Derailleur | Shimano Tourney, 7-Speed |
| Shift Levers | Shimano Altus 7-Speed RapidFire |
| Chain | KMC Z8 |
| Cassette | SunRace 7-Speed, 11-34T |
| Crankset | Alloy Crank, Steel 38T Chainring, Ring Guard |
| Pedals | Marin Comfort Platform |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Saddle | Marin Comfort |
| Seat Post | Marin Alloy, 30.9mm |
| Motor | #N/A |
| Battery | #N/A |
| eBike Display | #N/A |
| Brand | Marin |
| Barcodes | 843346109156, 843346109163, 843346109170, 843346109187, 843346109194, 843346109200, 843346109217, 843346109224 |
| SKUs / Part Numbers | 732446001, 732446002, 732446003, 732446004, 732447001, 732447002, 732447003, 732447004 |