732433006
843346108708
The Nicasio 2 60 Satin Blue/Green/Orange is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Born from the same ethos as the Gestalt series, the Nicasio is designed to take you Beyond Road. These endurance models let you take any path you'd like, whether it is on the asphalt or to a variety of off-road terrains. Our Series 1 frames give you everything you need to tackle roads, gravel, and trails, and our Series 2 frames up the game with lighter, snappier tubing and premium features like thru-axles, flat mount brakes, and tapered head tubes for our full carbon forks.
| Frame | Series 2 CrMo, Beyond Road Geometry, Thru-Axle, Disc Brake, Integrated Headset, Fender and Rack Mounts |
| Rear Shock | #N/A |
| Fork | Marin Full Carbon w/ Tapered Steerer, 12mm Thru-Axle, Flat-Mount Disc, Fender Eyelets |
| Headset | FSA No.42/ACB |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy |
| Handlebar | Marin Butted Alloy, Compact 12º Flared Drop |
| Grip | Marin Comfort Tape |
| Brake Type | Shimano Hydraulic w/ Integrated Shifters |
| Brake Lever | Shimano BR-4770 Hydraulic |
| Brake Calipers | Shimano BR-4770 Hydraulic |
| Tyres | Vee Tire Co., Zilent, 700x35, Tubeless Compatible |
| Wheels | Marin Aluminum Double Wall, 19mm Inner, Disc Specific |
| Front Hub | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Rear Hub | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Front Derailleur | Shimano Tiagra |
| Rear Derailleur | Shimano Tiagra |
| Shift Levers | Shimano Tiagra |
| Chain | KMC X10 |
| Cassette | Shimano 10-Speed, 11-34T |
| Crankset | FSA Omega MegaExo, 50/34T |
| Pedals | Commute Platform |
| Bottom Bracket | FSA MegaExo |
| Saddle | Marin Beyond Road Concept |
| Seat Post | Marin Alloy, 27.2mm |
| Motor | #N/A |
| Battery | #N/A |
| eBike Display | #N/A |
| Brand | Marin |
| Barcodes | 843346108654, 843346108661, 843346108678, 843346108685, 843346108692, 843346108708 |
| SKUs / Part Numbers | 732433001, 732433002, 732433003, 732433004, 732433005, 732433006 |