733964002
843346114938
The Muirwoods S Satin Black/Gloss Reflective Black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The new Muirwoods 27.5 - Marin Bike's jack of all trades made to make your daily commute as rad as possible. With sturdy 27.5 inch wheels and 2.35 inch fast rolling tyres, you can hop off curbs, drop stair-sets or even sneak a lap of the skate park in on your way to work, or wherever for that matter!
New Steezy CR-MO steel frame and fork keeps things compliable and reliable, hydraulic disc brakes haul things up quick if speeds get slightly out of hand, which of course we highly encourage, and there's room for 27.5 x 2.8 MTB tyres should you want to up the comfort levels even more.
The Muirwoods 27.5 - The Urban Pioneer
| Frame | Series 1 Butted CrMo, 29” Wheels, Integrated Headset, Disc Brake, Fender and Rack Mounts |
| Rear Shock | #N/A |
| Fork | Steel, Moto Blade, Disc Specific, Fender and Rack Eyelets |
| Headset | FSA No.8B, Sealed Cartridge Bearings |
| Stem | Marin Alloy, 31.8mm Clamp |
| Handlebar | Marin Alloy Mini Riser |
| Grip | Marin Custom |
| Brake Type | Tektro M275 Hydraulic |
| Brake Lever | Tektro M275 Hydraulic Disc, 180mm Rotor |
| Brake Calipers | Tektro M275 Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Tyres | Schwalbe Citizen, 700Cx40mm, Reflective Sidewall, Puncture Resistant, Reflective Sidewall |
| Wheels | Marin Aluminum, Double Wall, Disc Specific |
| Front Hub | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Rear Hub | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Front Derailleur | - |
| Rear Derailleur | microSHIFT Advent X 10-Speed |
| Shift Levers | microSHIFT Advent X 10-Speed Trail |
| Chain | KMC X10 |
| Cassette | SunRace 10-Speed, 11-51T |
| Crankset | Forged Alloy Crank, Steel Narrow Wide 38T Chainring |
| Pedals | Nylon Platform |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Saddle | Marin MTB |
| Seat Post | Marin Alloy, 27.2mm |
| Motor | #N/A |
| Battery | #N/A |
| eBike Display | #N/A |
| Brand | Marin |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 843346114921, 843346114938, 843346114945, 843346114952, 843346114969, 843346134844, 843346134851, 843346134868, 843346134875 |
| SKUs / Part Numbers | 733964001, 733964002, 733964003, 733964004, 733964005, 740695001, 740695002, 740695003, 740695004 |
£699.00
£699.00
£799.00
£675.00
£800.00
£615.00 £769.00