737578001
843346123565
The Larkspur 2 S BLACK is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Built with every day adventures, urban commutes, and errand running in mind, Muirwoods and Larkspur models are as well at home in the concrete jungle, ready for dicing it up on the bike paths and cutting through parks on the way to the grocery store or class, as they are on long cruises on dirt roads and meandering double track. The durable and smooth riding steel frames are dressed with parts picked specifically for their durability in everyday use, like hydraulic disc brakes, robust drivetrains, tough wheels with multi- surface tires, and the ability to add a variety of commute accessories makes sure you can customize the bike for your daily needs.
| Frame | Series 2 Butted CrMo, 27.5” Wheels, Mixte Low-Step, Integrated Headset, Disc Brake, Kickstand Mount, Fender and Rack Mounts |
| Rear Shock | #N/A |
| Fork | CrMo Steel, Curved Blade, Disc Specific, Fender and Rack Eyelets |
| Headset | FSA Orbit CE No.8B |
| Stem | Marin Alloy, 31.8mm Clamp |
| Handlebar | Marin Alloy Sweeper |
| Grip | Marin Adventure |
| Brake Type | Shimano Deore Hydraulic |
| Brake Lever | Shimano BRMT410, Hydraulic, 180mm Rotor |
| Brake Calipers | Shimano BRMT410, Hydraulic, 160mm Rotor |
| Tyres | Vee Tire, GPVee, 27.5x2.35", Wire Bead, Puncture Protection, Mixed Terrain Ready |
| Wheels | Marin Aluminum Double Wall, 27mm Internal, Disc Specific |
| Front Hub | Forged Aluminum Alloy, 32H |
| Rear Hub | Forged Aluminum Alloy, 32H |
| Spokes | 14g Stainless Steel |
| Front Derailleur | - |
| Rear Derailleur | Shimano Deore 11-Speed |
| Shift Levers | Shimano Deore 11-Speed |
| Chain | KMC X11 |
| Cassette | SunRace 11-Speed, 11-51T |
| Crankset | Forged Alloy 1x11, Hollow CrMo Spindle, Narrow Wide 38T |
| Pedals | Nylon Platform |
| Bottom Bracket | Sealed Outboard Bearings |
| Saddle | Marin Adventure Plush |
| Seat Post | TranzX YSP38J, 1x Shimano I-Spec EV Remote, Size S 70mm, All Other Sizes 110mm Travel, |
| Motor | #N/A |
| Battery | #N/A |
| eBike Display | #N/A |
| Brand | Marin |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 843346123565, 843346123572, 843346123589 |
| SKUs / Part Numbers | 737578001, 737578002, 737578003 |