737576001
843346125569
The Kentfield 2 ST S LIGHT GREEN is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
| Frame | Series 1 6061 Aluminum, 700C Wheels, Step Through Design, Kickstand Mount, Fender and Rack Mounts |
| Rear Shock | #N/A |
| Fork | Steel, Moto Blade, Disc Specific, Fender and Rack Eyelets |
| Headset | FSA 888 Threadless |
| Stem | Marin Aluminum, 31.8mm Clamp |
| Handlebar | Marin Alloy, 30mm Rise, 12? Backsweep |
| Grip | Marin Adventure |
| Brake Type | Aluminum Lever |
| Brake Lever | Clark's CMD-23 Mechanical Disc, Shimano Pad Compatible, 160mm Rotor |
| Brake Calipers | Clark's CMD-23 Mechanical Disc, Shimano Pad Compatible, 160mm Rotor |
| Tyres | Vee Tire, GPVee, 700Cx40mm, Wire Bead, Flat Protection, Mixed Terrain Ready |
| Wheels | Marin Aluminum Double Wall, Disc Specific |
| Front Hub | Forged Aluminum Alloy, 32H |
| Rear Hub | Forged Aluminum Alloy, 32H |
| Spokes | 14g Stainless Steel |
| Front Derailleur | - |
| Rear Derailleur | microSHIFT Advent X 10-Speed Wide Range |
| Shift Levers | microSHIFT Advent X 10-Speed |
| Chain | KMC X10 |
| Cassette | microSHIFT 10-Speed, 11-48T |
| Crankset | Forged Alloy Crank, Steel Narrow Wide 38T Chainring |
| Pedals | Nylon Platform |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Saddle | Marin Adventure Plush |
| Seat Post | Marin Alloy, 27.2mm |
| Motor | #N/A |
| Battery | #N/A |
| eBike Display | #N/A |
| Brand | Marin |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 0843346136954, 0843346136961, 0843346136978, 843346109033, 843346109040, 843346109057, 843346125569, 843346125583, 843346125606 |
| SKUs / Part Numbers | 732442001, 732442002, 732442003, 737576001, 737576002, 737576003, 740849001, 740849002, 740849003 |
£699.00
£699.00
£575.00
£675.00
£599.00
£615.00 £769.00