732436001
843346108814
The Kentfield 1 S BLACK is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Kentfield 1 is our most-affordable Kentfield. Designed to be affordable, comfortable and reliable it’ll go the distance, every day of the week. Our Series 1 aluminum frame is lightweight and responsive, and comes decked out with plenty of rack and fender mounts to suit your setup. There’s a Shimano 7-speed drivetrain, Vee Tire tires, Tektro mechanical disc brakes and plenty of reliable Marin components. The Kentfield 1 is also available in a step-through version.
| Frame | Series 1 City + Sport, 6061 Aluminum, 700C Wheels, Step Through Design, Fender and Rack Mounts |
| Rear Shock | #N/A |
| Fork | Steel, Moto Blade, Disc Specific, Fender and Rack Eyelets |
| Headset | FSA 888 Threadless |
| Stem | Marin Aluminum, 31.8mm Clamp |
| Handlebar | Marin Alloy, 30mm Rise, 12? Backsweep |
| Grip | Marin Adventure |
| Brake Type | Aluminum Lever |
| Brake Lever | Clark's CMD-23 Mechanical Disc, Shimano Pad Compatible, 160mm Rotor |
| Brake Calipers | Clark's CMD-23 Mechanical Disc, Shimano Pad Compatible, 160mm Rotor |
| Tyres | Vee Tire, GPVee, 700x40, Wire Bead, Flat Protection, Mixed Terrain Ready |
| Wheels | Marin Aluminum Double Wall, Disc Specific |
| Front Hub | Forged Aluminum Alloy, 32H |
| Rear Hub | Forged Aluminum Alloy, 32H |
| Spokes | 14g Stainless Steel |
| Front Derailleur | - |
| Rear Derailleur | Shimano Tourney 7-Speed |
| Shift Levers | Shimano Altus 7-Speed RapidFire |
| Chain | KMC Z8 |
| Cassette | Shimano CSHG200, 7-Speed, 12-32T |
| Crankset | Forged Alloy Crank, Steel 38T Chainring, Ring Guard |
| Pedals | Nylon Platform |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Saddle | Marin Adventure Plush |
| Seat Post | Marin Alloy, 27.2mm |
| Motor | #N/A |
| Battery | #N/A |
| eBike Display | #N/A |
| Brand | Marin |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 0843346136770, 0843346136787, 0843346136794, 0843346136800, 843346108814, 843346108821, 843346108838, 843346108845, 843346125507, 843346125521, 843346125545, 843346125552 |
| SKUs / Part Numbers | 732436001, 732436002, 732436003, 732436004, 737573001, 737573002, 737573003, 737573004, 740844001, 740844002, 740844003, 740844004 |
£399.00 £499.00