733957005
843346114624
The Fairfax 2 XL SILVER BLACK is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
| Frame | Series 2 Fitness, 6061 Aluminum, 700C Wheels, Internal Cable Routing,Disc Specific Forged QR Dropouts, Rear Kickstand Mount, Fender and Rack Mounts |
| Rear Shock | #N/A |
| Fork | 6061 Aluminum, Straight-Blade, Disc Mount, QR Dropouts, Fender and Rack Eyelets |
| Headset | FSA, No.8B |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy |
| Handlebar | Marin Alloy Flat, 31.8mm |
| Grip | Marin Ergonomic Locking |
| Brake Type | Clark's Hydraulic |
| Brake Lever | Clark's Clout Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brake Calipers | Clark's Clout Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Tyres | Vee Tire, Zilent, 700Cx35mm, Puncture Protection, Wire Bead |
| Wheels | Marin Aluminum Double Wall, Disc Specific |
| Front Hub | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Rear Hub | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Front Derailleur | Shimano TY710 |
| Rear Derailleur | Shimano Acera, 8-Speed |
| Shift Levers | Shimano Altus 2x8 |
| Chain | KMC Z8 |
| Cassette | SunRace 8-Speed, 11-34T |
| Crankset | Forged Alloy Crank, 46/30T, Ring Guard |
| Pedals | Nylon Platform |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Saddle | Marin Fitness Plush |
| Seat Post | Marin Alloy, 27.2mm |
| Motor | #N/A |
| Battery | #N/A |
| eBike Display | #N/A |
| Brand | Marin |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 0843346136541, 0843346136565, 0843346136589, 0843346136602, 0843346136626, 843346114532, 843346114549, 843346114556, 843346114563, 843346114570, 843346114587, 843346114594, 843346114600, 843346114617, 843346114624 |
| SKUs / Part Numbers | 733956001, 733956002, 733956003, 733956004, 733956005, 733957001, 733957002, 733957003, 733957004, 733957005, 740839001, 740839002, 740839003, 740839004, 740839005 |
£699.00
£699.00
£575.00
£675.00
£599.00