733954004
843346114488
The Fairfax 1 ST L BLACK is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Fairfax 1 is the most affordable in the collection. Named “Best Hybrid” many years running by Wirecutter it’s built around a lightweight Series 1 aluminum frame and a sturdy CrMo fork and comes with a 3x7-speed Shimano drivetrain, Tektro mechanical disc brakes and plenty of reliable Marin components. Step-thru bike frames are ideal for riders wanting easier access and dismounts, slow-speed urban cycling and riders that need to load their bike up with bags or kids.
| Frame | Series 1 Fitness, Step-Thru Design, 6061 Aluminum, 700C Wheels, Disc Brake, Internal Cable Routing, Fender, Rack and Kickstand Mounts |
| Rear Shock | #N/A |
| Fork | Cr-Mo Steel, Straight Blade, Disc Mount, QR Dropouts, Fender and Rack Eyelets |
| Headset | FSA, Threadless |
| Stem | Marin Alloy Threadless |
| Handlebar | Marin Alloy Flat, 31.8mm |
| Grip | Marin Commute |
| Brake Type | Shimano w/ Integrated Shifters |
| Brake Lever | Clark's CMD-23 Mechanical Disc, Shimano Pad Compatible, 160mm Rotor |
| Brake Calipers | Clark's CMD-23 Mechanical Disc, Shimano Pad Compatible, 160mm Rotor |
| Tyres | Fitness 700Cx35mm |
| Wheels | Marin Aluminum Double Wall, Disc Specific |
| Front Hub | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Rear Hub | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Stainless Steel |
| Front Derailleur | Shimano TY510 |
| Rear Derailleur | Shimano Tourney, 7-Speed |
| Shift Levers | Shimano Shifter/Brake Lever Combo, 3x7-Speed |
| Chain | KMC Z8 |
| Cassette | Shimano CSHG200, 7-Speed, 12-32T |
| Crankset | Alloy Crank, Steel Chainrings, 48/38/28T, Ring Guard |
| Pedals | Nylon Platform |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Saddle | Marin Fitness Plush |
| Seat Post | Marin Alloy, 27.2mm |
| Motor | #N/A |
| Battery | #N/A |
| eBike Display | #N/A |
| Brand | Marin |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 0843346136473, 0843346136497, 0843346136510, 0843346136534, 843346114457, 843346114464, 843346114471, 843346114488, 843346114495, 843346114501, 843346114518, 843346114525 |
| SKUs / Part Numbers | 733954001, 733954002, 733954003, 733954004, 733955001, 733955002, 733955003, 733955004, 740838001, 740838002, 740838003, 740838004 |
£399.00 £499.00