94926-5458
196625244452
The Tarmac SL8 Comp - SRAM Rival AXS 58 SATIN CARBON / WHITE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Nothing is faster than the Tarmac SL8 thanks to a combination of aerodynamics, lightweight, and ride quality previously thought impossible. After eight generations and over two decades of development, it’s more than the fastest Tarmac ever - it’s the world’s fastest race bike. Your legs up for it? Aerodynamics or lightweight alone don’t win races - speed is what matters. Delivering that speed requires creating an uncompromising combination of aerodynamics, lightweight, stiffness, and compliance. Through race simulations using real world data our Ride Science team knows the Tarmac SL8 is the fastest race bike ever made on the routes that matter - 16.6 seconds faster over 40km, 128 seconds faster over Milan San Remo, 20 seconds faster over the legendary Tourmalet climb. Now; the Tarmac SL8 Comp comes with SRAM’s new Rival AXS group for lighter weight, effortless braking, and faster, more precise shifting.
| Frame | Tarmac SL8 FACT 10r Carbon, Rider First Engineered�, Win Tunnel Engineered, Clean Routing, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork | FACT 10r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Crankset | NEW SRAM Rival E1, 48/35t |
| Chain | NEW SRAM Rival E1 |
| Cassette | NEW SRAM Rival XG-1250, 12sp, 10-36t |
| Shift Levers | NEW SRAM Rival AXS E1 HRD |
| Front Derailleur | NEW SRAM Rival AXS E1 |
| Rear Derailleur | NEW SRAM Rival AXS E1 |
| Front Brake | NEW SRAM Rival AXS E1, hydraulic disc 160mm rotor |
| Rear Brake | NEW SRAM Rival AXS E1, hydraulic disc 160mm rotor |
| Front Wheel | DT Swiss R470 rim, 20mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples. |
| Rear Wheel | DT Swiss R470 rim, 20mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples. |
| Front Tyre | S-Works Turbo, 120 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x26mm |
| Rear Tyre | S-Works Turbo, 120 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x26mm |
| Handlebars | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Seat Post | OC031-1, SP TLA,ROAD,SP G2.1,15 OFFSET,AM RAIL;FS |
| Seat Binder | Tarmac integrated wedge |
| Inner Tubes | Turbo Ultralight, 48mm Presta valve |
| Chain Rings | 34t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA |
| Headset | Stem headset spacers kit for SL7 stem & Roval Rapide cockpit use |
| Stem | Tarmac integrated stem, 6-degree |
| Tape | Supacaz Super Sticky Kush |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625244384, 196625244391, 196625244445, 196625244452, 196625244544, 196625244650, 196625269769, 196625269813, 196625269868, 196625269875, 196625269929, 196625270109, 196625270215 |
| SKUs / Part Numbers | 94926-5449, 94926-5452, 94926-5454, 94926-5456, 94926-5458, 94926-5461, 94926-5844, 94926-5849, 94926-5852, 94926-5854, 94926-5856, 94926-5858, 94926-5861 |