96323-4006
888818886357
The Stumpjumper EVO Elite Alloy S6 GLOSS SILVER DUST / BLACK TINT is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Stumpjumper EVO Elite Alloy by Specialized is not just another trail bike: it's a machine designed to conquer the rocky, gnarly terrain others don't dare touch. Crafted with new adjustable head tube angles, 150mm of finely tuned travel, adaptable S-Sizing, and ingenious SWAT™ Door integration in a light yet robust M5 Alloy frame, this bike makes it possible to defeat trails you'd typically need a full-blown DH rig for.
The SRAM GX Eagle 12-speed drivetrain, strong 30mm-wide alloy wheels, and Rx Tuned RockShox suspension ensure that no trail is too wild.
| Frame | M5 Alloy chassis and rear-end, asymmetrical design, 29/27.5 Trail Geometry with S-Sizing, SWAT™ Door integration, head tube angle adjustment, horst pivot BB adjustment, threaded BB, fully enclosed internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 150mm of trave |
| Fork | RockShox Lyrik Ultimate, Charger 3 RC2 W/ButterCups, 15x110mm, 44mm offset, S1: 150mm of travel, S2-S6: 160mm of travel |
| Rear Shock | Rock Shox Super Deluxe Ultimate, Rx Trail Tune,RC2T Damper, Hydraulic Bottom Out control , S1:210x50mm, S2-S6:210x55mm |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Seatpost | OneUp, Dropper Post-V2, MMX lever, 34.9 (S1:120mm, S2/S3:150mm, S4: 180mm, S5/S6: 210mm) |
| Stem | Deity, 35.0mm |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| Seat Clamp | Alloy, 38.6mm |
| Rear Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Centerline |
| Front Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Centerline |
| Chainrings | 32T |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Crankset | SRAM GX Eagle Alloy, DUB, 165/170/175mm, 32t |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Chain | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5 x 2.3 |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3 |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818886289, 888818886357, 888818886906, 888818887231, 888818887460, 888818887651 |
| SKUs / Part Numbers | 96323-4001, 96323-4002, 96323-4003, 96323-4004, 96323-4005, 96323-4006 |