96323-5004
888818860388
The Stumpjumper EVO Comp - SRAM GX Eagle FOX Rhythm S4 SATIN HARVEST GOLD / MIDNIGHT SHADOW is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Introducing the Stumpjumper EVO Comp by Specialized, designed to revolutionize your biking experience. Sporting a FACT 11m carbon frame, this bike shares its roots with the S-Works series, while being kitted out with a robust SRAM GX Eagle 12-speed drivetrain and durable alloy wheels. Created with utmost precision, this beast is ready to conquer any trail in its path.
Crafted to perfection, the Stumpjumper EVO Comp by Specialized sets a new benchmark in trail biking. Experience the thrill of riding nonpareil.
| Frame | FACT 11m carbon chassis and rear-end, asymmetrical design, 29 Trail Geometry, SWAT™ Door integration, head tube angle adjustment, horst pivot BB adjustment, threaded BB, fully enclosed internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 150mm of travel |
| Fork | FOX FLOAT 36 Rhythm, GRIP damper, two position Sweep adjustment, 15x110mm QR axle, 44mm offset, S1: 150mm of travel, S2-S6: 160mm of travel |
| Crankset | SRAM X1 Eagle, DUB, 32T, S1: 165mm, S2-S5: 170mm, S6: 175mm |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Front Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Centerline |
| Rear Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Centerline |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Tyre | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3 |
| Rear Tyre | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 29x2.3 |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails 155/143 |
| Seat Post | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 170mm, S6: 190mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Chain Rings | 32T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cartridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818859887, 888818859900, 888818860005, 888818860036, 888818860081, 888818860128, 888818860135, 888818860180, 888818860227, 888818860371, 888818860388, 888818860418 |
| SKUs / Part Numbers | 96323-5001, 96323-5002, 96323-5003, 96323-5004, 96323-5005, 96323-5006, 96323-5101, 96323-5102, 96323-5103, 96323-5104, 96323-5105, 96323-5106 |
| Size | S1 | S2 | S3 | S4 | S5 | S6 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BB Drop | 40 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 |
| BB Height | 335 | 340 | 340 | 340 | 340 | 340 |
| Bike Standover Height | 733 | 764 | 763 | 762 | 767 | 770 |
| Chainstay Length | 438 | 438 | 438 | 438 | 448 | 448 |
| Fork Length (full) | 561 | 571 | 571 | 571 | 571 | 571 |
| Fork Rake/Offset | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Front Center | 732 | 756 | 780 | 809 | 838 | 873 |
| Headtube Angle | 64.5 | 64.5 | 64.5 | 64.5 | 64.5 | 64.5 |
| Headtube Length | 95 | 95 | 105 | 115 | 125 | 135 |
| Max Seatpost Insertion | 180 | 180 | 200 | 220 | 240 | 260 |
| Min Seatpost Insertion | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| Reach | 408 | 428 | 448 | 475 | 498 | 528 |
| Seat Tube Angle | 78 | 77.6 | 77.2 | 76.9 | 77 | 77 |
| Seat Tube Length | 385 | 385 | 405 | 425 | 445 | 465 |
| Stack | 613 | 617 | 626 | 635 | 644 | 654 |
| Top-tube Length (horizontal) | 538 | 564 | 590 | 623 | 647 | 679 |
| Trail | 131 | 131 | 131 | 131 | 131 | 131 |
| Wheelbase | 1167 | 1191 | 1216 | 1247 | 1285 | 1319 |