93326-0105
196625251238
The S-Works Stumpjumper 15 EVO - Shimano XTR Di2 FOX Factory S5 29/29 GLOSS SOLIDITY METALLIC / BORDEAUX METALLIC / BRUSHED CHROME is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The all-new Stumpjumper 15 EVO obliterates every trade-off in the trail game. It’s the ‘Bike of the Year’ winning Stumpy 15 you know, turned up to 11—with a longer-travel 160mm FOX fork, external reservoir FOX FLOAT X shock, and a slacker headtube for next-level capability. Devour bumps like a big bike? Check. Short-travel control, playfulness, and efficiency? Double check. A heaping helping of personalization to make it perfect for the only rider who matters—you? Check, check, check.
| Frame | FACT 11m carbon chassis, rear-end and link, Trail Geometry, SWAT™ Door integration, head tube angle adjustment, threaded BB, internal brake and dropper cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, SRAM UDH compatible, 145mm of travel |
| Fork | FOX FLOAT 36 Factory, GRIP X2 damper, HS and LS rebound and compression adjustment, 15x110mm Kabolt axle, 44mm offset, S1:150mm of travel, S2-S6:160mm of travel |
| Crankset | Shimano XTR, 55mm chainline, 32T, S1-S3: 165mm, S4-S6: 170mm |
| Chain | Shimano XTR, 12-speed w/ quick link |
| Cassette | Shimano XTR CS-M9200, 12-speed, 10-51t |
| Shift Levers | Shimano XTR Di2 |
| Rear Derailleur | Shimano XTR Di2 RD-M9250, 12-speed |
| Front Brake | Shimano XTR, 4-piston caliper, hydraulic disc, 203mm rotor |
| Rear Brake | Shimano XTR, 4-piston caliper, hydraulic disc, S1-S2: 180mm, S3-S6: 203mm rotor |
| Front Wheel | Roval Traverse SL II Rim, hookless carbon, 30mm inner width, tubeless ready, 29, Industry 9 Hydra 2 Hub, 15x110mm, 28h, DT Swiss Revolite Spokes, 6 bolt |
| Rear Wheel | Roval Traverse SL II Rim, hookless carbon, 30mm inner width, tubeless ready, 29, Industry 9 Hydra 2 Hub, 12x148mm, 28h, DT Swiss Revolite Spokes, 6 bolt |
| Front Tyre | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, TLR, 29X2.4 |
| Rear Tyre | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, TLR, S1-S2: 27.5x2.4, S3- S6: 29x2.4 |
| Handlebars | RaceFace ERA Carbon, 5-degree upsweep, 8-degree backsweep. S1-S2: 800 width, 20mm rise: S3-S6: 800 width, 55mm rise |
| Grips | Deity Lockjaw Grips |
| Saddle | Specialized S-Works Power Mirror, Ti Rails, S1-S2: 155mm, S3-S6:143mm |
| Seat Post | FOX Transfer NEO Factory, 34.9, S1:125mm, S2: 150mm, S3: 175mm, S4-S6: 200mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Bottom Bracket | Shimano BB93 |
| Stem | Race Face Turbine R, 35mm clamp, 40mm length |
| Swat | SWAT 4.0 internal downtube storage |
| Colours | GLOSS DOLOMITE METALLIC / SMOKED LIQUID METAL, GLOSS SOLIDITY METALLIC / BORDEAUX METALLIC / BRUSHED CHROME |
| Sizes | S2, S2 29/27.5, S3 29/29, S4 29/29, S5, S5 29/29, S6 29/29 |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625234071, 196625234088, 196625234101, 196625234125, 196625251184, 196625251191, 196625251207, 196625251214, 196625251238 |
| SKUs / Part Numbers | 93326-0002, 93326-0003, 93326-0004, 93326-0005, 93326-0102, 93326-0103, 93326-0104, 93326-0105, 93326-0106 |