93123-0003
888818871490
The S-Works Epic World Cup - SRAM XX SL AXS RockShox Ultimate M Gloss Red Tint / Flake Silver Granite / Metallic White Silver is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The S-Works Epic World Cup bicycle, by renowned brand Specialized, leads the pack when it comes to superior speed, efficiency, and lightweight design. This model is adored by champions, such as Christopher Blevins, for its hybrid abilities to deliver the snappiness of a hardtail bike whilst retaining the control and capability of a full suspension model. It's the outcome of comprehensive development and decades of off-road experience.
This bicycle boasts exceptional torsional rigidity and BB stiffness for efficient power transfer and precise handling. It features a superior double diamond layout and a cradle shock within the top-tube. The finishing touch? The most sophisticated composite layup in Specialized's history.
With innovative shock technology and simple setup, the Epic World Cup offers the unique blend of a hardtail and full-suspension model in one bike. Experience the sought-after hardtail 'snap', combined with terrain-devouring forgiveness. The suspension setup allows riders to set a spectrum from firm to soft, adapting to various courses or individual riding preferences.
Don't let its 75mm of rear travel fool you. The Epic World Cup handles like a much longer travel bike, yielding the same positive travel as a 100mm travel bike set up with 25% sag. Its custom Mega Jounce Bumper efficiently handles bottom-out on the biggest impacts, ensuring a smooth ride.
Despite its revolutionary rear shock, the BRAIN is still active in the fork. Its Position-Sensitive technology allows for a balanced ride, a supple response to small bumps and a firm pedalling platform without the need for any lockouts or levers.
Lightweight yet incredibly stiff, the Epic World Cup offers rapid acceleration, efficient climbing, and agile handling, all designed to maximize speed with a frame weight of just 1,765 grams. The Roval Control SL components further improve the lightweight and stiff characteristics, delivering unmatched control.
| Frame | S-Works FACT 12m Carbon, WCID suspension design, Progressive XC Race Geometry, Rider-First Engineered™, threaded BB, 12x148mm rear spacing, internal cable routing, 75mm of travel |
| Fork | RockShox SID SL ULTIMATE BRAIN, Top-Adjust Brain damper, Debon Air, 15x110mm, 44mm offset, 110mm Travel |
| Crankset | Quarq XX SL power meter crankset, Carbon, 168 Q-Factor, DUB, 170/175mm, 34T |
| Chain | SRAM XX SL Eagle |
| Cassette | SRAM CS-1299 Cassette, 12-speed, 10-52t |
| Shift Levers | SRAM POD AXS controller |
| Rear Derailleur | SRAM XX SL Eagle Transmission |
| Front Brake | SRAM Level Ultimate, 2-piston caliper, hydraulic disc, stealth, 180/160mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Level Ultimate, 2-piston caliper, hydraulic disc, stealth, 160mm rotor |
| Rims | Roval Control SL, Carbon offset design, 29mm internal width, 4mm hook width, Tubeless ready, 24h |
| Front Tyre | Specialized S-Works Fast Trak, S-Works Casing, T5/T7 Compound, 29x2.35 |
| Rear Tyre | Specialized Renegade, Control Casing, T5 Compound, 29x2.35 |
| Handlebars | Roval Control SL Integrated cockpit, 60mm/70mm X- 12 degree integrated stem, 8-degree backsweep, 1 degree upsweep, 760mm wide |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Body Geometry S-Works Power, carbon fiber rails, carbon fiber base |
| Seat Post | Roval Control SL carbon seatpost, Two-bolt clamp, 0mm offset, 415/370mm x 30.9 |
| Seat Binder | Specialized Alloy 34.9, Titanium Bolt |
| Inner Tubes | Specialized Turbo Tube |
| Chain Rings | 34t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Front Hub | Roval Control SL, DT Swiss Internals, Ceramic Bearings, 6-bolt, 15mm thru-axle, 110mm spacing, Torque caps, 24h straight pull t-head |
| Rear Hub | Roval Control SL, DT Swiss 180 Internals, DT Swiss Ratchet EXP, Ceramic bearings, 12mm thru-axle, 148mm spacing, 24h straight-pull t-head |
| Spokes | DT Swiss Aerolite Straight-pull t-head |
| Swat | SWAT EMT Cage-Mount Tool |
| Colours | Gloss Red Tint / Flake Silver Granite / Metallic White Silver, Satin Chameleon Lapis Tint Granite / Brushed Chrome |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Specialized |
| Barcodes | 888818871063, 888818871124, 888818871452, 888818871469, 888818871483, 888818871490, 888818871506, 888818871537 |
| SKUs / Part Numbers | 93123-0002, 93123-0003, 93123-0004, 93123-0005, 93123-0102, 93123-0103, 93123-0104, 93123-0105 |
| Size | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|
| BB Drop | 58 | 57 | 57 | 57 |
| BB Height | 313 | 313 | 313 | 313 |
| Bike Standover Height | 761 | 764 | 774 | 786 |
| Chainstay Length | 430 | 430 | 430 | 430 |
| Fork Length, Full | 516 | 516 | 516 | 516 |
| Fork Rake/Offset | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Front Center | 701 | 726 | 757 | 788 |
| Head Tube Angle | 66.5 | 66.5 | 66.5 | 66.5 |
| Head Tube Length | 93 | 95 | 110 | 125 |
| Reach | 415 | 440 | 465 | 490 |
| Seat Tube Angle | 74.5 | 74.5 | 74.5 | 74.5 |
| Seat Tube Length | 395 | 410 | 450 | 500 |
| Stack | 600 | 600 | 614 | 628 |
| Top Tube Length, Horizontal | 581 | 612 | 641 | 670 |
| Trail | 113 | 113 | 113 | 113 |
| Wheelbase | 1124 | 1150 | 1181 | 1212 |