90326-0305
196625236174
The S-Works Epic 8 EVO - Shimano XTR Di2 FOX Factory XL Gloss Carbon / Green to Purple Viavi Fade / Brushed Liquid Metal is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The fastest downcountry bike in the world. Epic 8 EVO is the dressed up, cranked-to-11 expression of the new Epic 8. Spec’d to slay downcountry terrain with its unmatched combo of capability, efficiency, and light weight, Epic 8 EVO’s updated kinematics allow for insanely efficient climbing—while the Ride Dynamics-tuned shock eats up rough terrain on the way down.
| Frame | S-Works FACT 12m Carbon with Carbon Shock Extension, Progressive XC Race Geometry, Rider-First Engineered™, SWAT downtube storage, threaded BB, 12x148mm UDH compatible rear dropout, internal cable routing, 120mm of travel, Optimized for wireless drivetrain and seatpost |
| Fork | FOX 34 SL Factory, GRIP X Damper, HSC, LSC, LSR adjust, 130mm travel, 44mm offset, 15x110mm |
| Crankset | Shimano XTR 9200, 4iiii power meter, 170mm |
| Chain | Shimano XTR |
| Cassette | Shimano XTR CS-M9200, 12-speed, 10-51t |
| Shift Levers | Shimano XTR Di2 |
| Rear Derailleur | Shimano XTR Di2 RD-M9250, 12-speed |
| Front Brake | Shimano XTR 9220, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm rotor |
| Rear Brake | Shimano XTR 9220, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm rotor |
| Front Wheel | Roval Control SL VI, Hookless carbon, 29mm inner width, tubeless ready, 24H, Industry 9 Solix hub, Roval Carbon spokes w/ Ti end pieces, centerlock |
| Rear Wheel | Roval Control SL VI, Hookless carbon, 29mm inner width, tubeless ready, 24H, Industry 9 Solix hub, Roval Carbon spokes w/ Ti end pieces, centerlock |
| Front Tyre | Specialized Purgatory, GRID Casing, T9 Compound, TLR, 29x2.4 |
| Rear Tyre | Specialized Ground Control, Grid Lite Casing, T5/T7 Compound, TLR, 29x2.35 |
| Handlebars | Roval Control Rise Carbon Handlebar, 780mm wide, 20mm rise, 35mm clamp |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Specialized S-Works Power, Carbon Rails |
| Seat Post | FOX Factory Transfer Neo, 30.9mm, S: 125mm, M:150mm, L/XL: 175mm |
| Seat Binder | Specialized Alloy 34.9, Titanium Bolt |
| Inner Tubes | Specialized Turbo Tube 48MM Presta valve, 29''x1.75''/2.4'' |
| Chain Rings | 32T |
| Bottom Bracket | Shimano, BB-MT801, Threaded |
| Stem | Industry Nine A35, 50mm, 35mm clamp |
| Swat | SWAT internal downtube storage |
| Colours | Gloss Carbon / Green to Purple Viavi Fade / Brushed Liquid Metal |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Specialized |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 196625235382, 196625235863, 196625236082, 196625236174 |
| SKUs / Part Numbers | 90326-0302, 90326-0303, 90326-0304, 90326-0305 |